Kompap: wzrost sprzedaży o ponad 8% w I półroczu 2016

Waldemar Lipka, prezes spółki Kompap
Waldemar Lipka, prezes spółki Kompap

Grupa Kompap, do której należą dwie wiodące drukarnie dziełowe w Polsce – BZGraf i OZGraf, osiągnęła w I półroczu 2016 przychody ze sprzedaży na poziomie 32,37 mln zł, tj. o ponad 8% wyższe w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży w tym czasie wyniósł 7,86 mln zł w stosunku do 8,28 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie w okresie od stycznia do czerwca 2016 r. grupa wypracowała zysk netto na poziomie 1,59 mln zł wobec 3,29 mln zł przed rokiem. We wrześniu spółka wypłaci dywidendę w wysokości 0,20 zł na akcję .

W pierwszej połowie roku sprzedaliśmy ze stratą nieruchomość inwestycyjną w Otoczynie, co nie pozostało bez wpływu na wynik Kompapu. Biorąc też pod uwagę, że zazwyczaj lepsze dla branży poligraficznej jest drugie półrocze, poczyniliśmy pod tym kątem inwestycje w nowych pracowników, co przełożyło się na wzrost kosztów. Spodziewamy się jednak, że będą oni dla nas dużym wsparciem w kolejnych miesiącach roku – mówi Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA. – Najistotniejsze jest to, że efekty restrukturyzacji mają trwały charakter i nasza grupa systematycznie generuje zyski. Ponadto, wzrost przychodów o ponad 2,40 mln zł w okresie od stycznia do czerwca br. i to względem bardzo dobrego pierwszego półrocza 2015 r. pokazuje, jak bardzo nasze produkty cenione są przez klientów – zarówno w Polsce, jak i za granicą. To stwarza nam perspektywy do dalszych wzrostów, umacniania naszej pozycji na rynku oraz tworzenia wartości dla akcjonariuszy – dodaje prezes Kompapu.

Odbiorcami Kompapu w Polsce są renomowane wydawnictwa, takie jak Grupa PWN, Świat Książki, Wydawnictwo C.H. Beck, Wydawnictwo Olesiejuk, Prószyński Media, Publicat, Hachette Polska i in. Ponadto grupa z powodzeniem eksportuje swoje produkty do blisko 20 krajów europejskich, m.in. na tak wymagające rynki jak Finlandia, Niemcy czy Dania.

Podstawową działalnością Kompapu, w tym należących do grupy zakładów graficznych BZGraf i OZGraf, jest druk – przede wszystkim dziełowy. W pierwszej połowie roku z tytułu działalności produkcyjnej, tj. głównie sprzedaży gotowych książek, katalogów, czasopism i innych artykułów poligraficznych, a także usług introligatorskich, grupa osiągnęła przychody w wysokości 31,08 mln zł względem 29,06 mln zł rok temu.

– Kompap ma przed sobą pozytywne perspektywy rozwoju. Posiadamy stabilny portfel klientów, chcemy dalej umacniać swoją pozycję na rynku rodzimym i za granicą, poprawiając przy tym wydajność produkcji. Mając więc na uwadze bardzo dobrą kondycję firmy, zdecydowaliśmy podzielić się z akcjonariuszami zyskami wypracowanymi w poprzednich latach. We wrześniu z kapitału zapasowego spółki przekażemy im blisko 0,94 mln zł w postaci dywidendy, co oznacza 0,20 zł na akcję ­– kończy Waldemar Lipka.