Krajobraz po decyzji Moody’s

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Złotówka odrabia straty do większości głównych walut. Czwartkowe dane makro z polskiej gospodarki mogą wspomóc ruchy umacniające złotego. USD/PLN uzależniony od ruchów na głównej parze walutowej świata czyli EUR/USD.

Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 02.05-16.05.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3644 3,9653 3,7683 5,5377
Maksimum 4,4360 4,0205 3,8975 5,6145

 

EUR/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

EUR/PLN - analiza od 1 kwietnia do 16 maja
EUR/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

Od początku kwietnia na parze EUR/PLN rysuje się kanał wzrostowy, mający swój początek w okolicach poziomu 4,23. Początkowo wzrost kursu przebiegał dość spokojnie, pod koniec kwietnia jednak sytuacja nabrała rozpędu. Kurs w dość krótkim czasie przebił poziom 4,40. W maju kurs osiągnął poziom ponad 4,43. Przebicie tego poziomu oznaczałoby ruch w okolice nawet 4,50. Tak się jednak nie stało, kurs zawrócił. Ruch typowo korekcyjny nabrał swojej siły po decyzji agencji Moody’s. Obecnie EUR/PLN zbliża się do wsparcia w postaci ostatnich minimów w okolicach 4,36. Przebicie tego poziomu mogłoby spowodować ruch nawet w okolice 4,32, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Wszystko zależy w tym momencie od czwartkowych danych z rodzimej gospodarki, które mogłyby wesprzeć polską walutę. W przeciwnym wypadku możliwy jest ruch w górę kanału powyżej poziomu 4,40.

CHF/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

CHF/PLN - analiza od 1 kwietnia do 16 maja
CHF/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

Kurs CHF/PLN pod koniec kwietnia wszedł w dość dynamiczny trend wzrostowy. Od poziomu 3,88 w krótkim czasie zyskał niemal 14 groszy, ustanawiając maksimum na 4,02. Od tego momentu kurs się konsolidował w wąskim kanale pomiędzy 4,02 a 3,96. Wydawało się, że sytuacja ta może trwać jeszcze długo. Z pomocą przyszła jednak agencja ratingowa Moody’s, która spowodowała, że inwestorzy przychylniejszym okiem spojrzeli na polską walutę. Efektem było umocnienie się złotego do poziomu 3,95 a tym samym wybicie z kanału w którym kurs przebywał od końca kwietnia. Gdyby założyć, że dane z polskiej gospodarki w tym tygodniu będą przynajmniej dobre możliwe jest dojście do linii wsparcia w postaci minimów ostatnich tygodni w okolicach 3,89. Oporem w przypadku wzrostów będzie poziom 3,96.

USD/PLN – analiza od 1 marca do 16 maja

USD/PLN - analiza od 1 kwietnia do 16 maja
USD/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

Kurs USD/PLN od początku kwietnia porusza się w ramach trójkąta zwyżkującego. Pole manewru robi się coraz mniejsze więc możliwe jest wybicie z tego trójkąta. Kurs obecnie testował górne ograniczenie trójkąta w okolicach 3,89. Po pozytywnym odebraniu decyzji agencji Moody’s przez inwestorów złoty zyskał także do dolara. Wiemy jednak, że kurs USD/PLN jest silnie skorelowany z główną parą walutową świata EUR/USD. Ewentualne ruchy na tej parze będą wpływać na złotego. Dolar do głównych walut odrabia straty, a co za tym idzie po krótkiej euforii na złotym możliwy jest powrót w okolice 3,89. Przebicie tego oporu oznaczałoby testowanie ostatniego maksimum na poziomie 3,92. Wsparcie stanowić będzie dolne ograniczenie trójkąta na poziomie 3,80.

GBP/PLN – analiza od 14 marca do 16 maja

GBP/PLN - analiza od 1 kwietnia do 16 maja
GBP/PLN – analiza od 1 kwietnia do 16 maja

Kurs od początku kwietnia zyskał niemal 40 groszy w przeciągu 2 tygodni. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 5,69 kurs zawrócił i doszło do korekty ostatniego ruchu. GBP/PLN od początku maja porusza się w ramach wąskiego kanału spadkowego. Na fali powrotu sentymentu do złotego kurs zyskał ponad 7 groszy. W najbliższych godzinach możliwe jest testowanie wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału na poziomie 5,52. Gdyby czwartkowe dane makro z polskiej gospodarki okazały się dobre możliwe jest dalsze zejście kursu, a nie wykluczone utworzenie jakiegoś trendu spadkowego. Trzeba też wziąć pod uwagę cały czas widmo brexitu, które ciąży notowaniom funta na szerokim rynku.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl