Krzysztof Rydlak – Spy Shop; o stosowaniu przez pracodawców urządzeń szpiegowskich

Zastanawiasz się, czy twoi pracownicy nie próżnują w pracy? Obawiasz się, że są wobec ciebie nielojalni? A może chcesz po prostu zwiększyć ich bezpieczeństwo? Rozwiązaniem dla ciebie mogą okazać się urządzenia szpiegowskie. Inwestuje w nie coraz więcej firm, od lokalnych przedsiębiorstw po międzynarodowe korporacje.

Świadomość przedsiębiorców na temat zagrożeń, które mogą spotkać ich w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, cały czas rośnie. Na szczęście wielu z nich da się uniknąć, między innymi dzięki nowoczesnemu sprzętowi. „Na rynku jest dostępnych wiele różnych urządzeń, które umożliwiają kontrolowanie zatrudnionych. Służy to zarówno dobru przedsiębiorstwa, jak i często bezpieczeństwu samego pracownika” – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Rydlak z firmy Spy Shop.

Jednym z przykładów tego typu sprzętu są lokalizatory samochodowe. Najczęściej korzystają z nich firmy zajmujące się transportem. Urządzeń tych warto używać nie tylko po to, aby sprawdzać, czy pracownicy jeżdżą w sposób wydajny, nienarażający firmy na niepotrzebne koszty, lecz także na wypadek ewentualnych kradzieży, porwań czy innych niebezpiecznych zdarzeń, które mogą spotkać kierowców.

„Pracodawcy borykają się też z problemem nielojalności pracowników i nieuczciwej konkurencji z ich strony. Szukają wtedy rozwiązań, które umożliwią monitorowanie telefonów firmowych czy komputerów używanych w biurze” – zauważa ekspert. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu kontrolę, powinniśmy skonsultować się z prawnikiem. Wyjaśni on, które działania są legalne, a które nie oraz w jaki sposób należy poinformować pracowników o naszych planach.

Dużym zagrożeniem dla przedsiębiorstw jest ponadto szpiegostwo gospodarcze. Zdarza się np., że konkurencja stara się uzyskać dane dotyczące ważnych kontraktów zawieranych przez firmę i stosuje podsłuchy telefoniczne. Aby mieć pewność, że nasze połączenia są bezpieczne, warto korzystać z telefonów pozwalających na prowadzenie rozmów szyfrowanych.