Kto straci najwięcej na podwyżkach płacy minimalnej

0

116 tys. osób rocznie traciło pracę w ostatnich latach z powodu podwyższania minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia zapowiedziana przez rząd uderzy najbardziej w trzy województwa: podkarpackie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Obecnie płaca minimalna wynosi 1 850 zł brutto. Z początkiem przyszłego roku miała wzrosnąć do 1 863 zł, ale rząd zaskoczył pracodawców i związki zawodowe, zapowiadając wyższy wzrost – do 2 000 zł.

Taka zmiana nie pomoże najsłabiej wykształconym i najmniej zarabiającym, bo to właśnie oni w pierwszej kolejności narażeni są na utratę pracy. Ich wynagrodzenia wynoszą tyle ile wynosi płaca minimalna, jeżeli pracodawcy nie będzie stać na podwyżki narzucone przez rząd, to zwolni takich pracowników, tłumaczy w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR): – Konsekwencje podwyższania minimalnego wynagrodzenia są najbardziej negatywne w tych województwach, w których najwyższa jest relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia.

Czytaj również:  Rośnie rola HR-owców w firmach: specjaliści z tej branży zarabiają coraz więcej