Mocny odczyt PKB pokazuje odporność brytyjskiej gospodarki na Brexit

1477578836_Andrzej-Kiedrowicz_KOI-Capital_Chief-Operating-Officer.jpg

Gospodarka Wielkiej Brytanii rosła w III kwartale szybciej niż przewidywali ekonomiści. PKB kwartał do kwartału wzrósł 0,5 proc. wobec przewidywanego 0,3 proc. wzrostu, natomiast rok do roku wzrósł 2,3 proc. wobec 2,1 proc. oczekiwanego wzrostu. Szczególnie dobrze wypadł sektor usług, gdzie kwartalny wzrost wyniósł 0,8 proc., co zrównoważyło spadki w sektorze budowlanym i produkcyjnym. Ze względu na fakt, iż dane obejmują już okres po czerwcowym głosowaniu za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wskazują one na brak negatywnych efektów głosowania za Brexitem na brytyjskiej gospodarce w następującym po nim kwartale. Gospodarka rośnie w podobnym tempie jak w poprzedzających głosowanie kwartałach, pokazując piętnasty z rzędu kwartał wzrostu gospodarczego. Tak dobry odczyt PKB wskazuje, iż Bank Anglii najprawdopodobniej wstrzyma się z dalszą obniżką stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Po publikacji danych para GBPUSD handluje stabilnie, w pobliżu poziomu 1,2210, para ERUGBP handluje w pobliżu poziomu 0,8940 a para GBPJPY zyskuje 0,1 proc. handlując w pobliżu poziomu 128 jenów. Funt nieznacznie jednak traci do złotego, handlując w okolicy poziomu 4,84 zł.

Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział dziś, że bank centralny może nie będzie musiał skupować z rynku co rok obligacji o wartości 80 bln jenów (765 mld dolarów) w celu osiągnięcia targetu oprocentowania dziesięcioletnich obligacji na poziomie 0 proc.  Oprocentowanie tych obligacji wzrosło najmocniej w tym miesiącu od lutego 2015 roku, gdyż inwestorzy przygotowują się na podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Większość ekonomistów, przepytanych przez agencję Bloomberg, spodziewa się, iż Bank Japonii pozostawi poziom stymulusu monetarnego na niezmienionym poziomie na kończącym się 1 listopada posiedzeniu odnośnie polityki monetarnej Banku. Para USDJPY kontynuuje więc zapoczątkowane w zeszłym miesiącu umocnienie, handlując już powyżej poziomu 104,80 jenów, najwyżej od lipca.

Deutsche Bank AG zaraportował dziś, zaskakujący inwestorów, zysk netto w III kwartale, wynoszący 256 mln euro. Spodziewali się oni straty w wysokości 394 mln euro. Przychody z tradingu wzrosły o 10 proc. dzięki bardzo dobremu wynikowi na obrocie długiem i walutą. Jednak akcje Deutsche Banku oddały większość z początkowych 3 proc. wzrostów, gdyż CEO banku – John Cryan na wynikowej konferencji nie zdołał rozwiać obaw związanych z rozwiązaniem sporu z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości odnośnie wysokości wielomiliardowej kary finansowej. Angielski bank Barclays PLC również zaraportował zaskakująco dobre wyniki za III kwartał. Zysk banku wzrósł aż o 35 proc. dzięki dobremu wynikowi na handlu długiem. Z tego samego powodu w III kwartale wzrósł o 31 proc. zysk japońskiego banku Nomuras Holdings Inc.

W dniu dzisiejszym będziemy mieli wysyp wyników kwartalnych od amerykańskich gigantów technologicznych. Już przed otwarciem amerykańskiej sesji giełdowej poznamy wyniki z Twitter Inc., gdzie analitycy obawiają się ogłoszenia cięcia miejsc pracy ze względu na malejące przychody. Natomiast po zakończeniu sesji poznamy wyniki z Amazon.com Inc. oraz Alphabet Inc., czyli spółki matki Google. Wczoraj analitycy zostali pozytywnie zaskoczeni przez niespodziewane zyski, zaraportowane pierwszy raz w historii przez Tesla Motros Inc. Spółka ogłosiła również, iż nie będzie potrzebowała żadnego dodatkowego finansowania w tym roku. Na przedsesyjnym handlu akcje Tesli rosną więc już prawie 5 proc.

Ropa naftowa WTI handluje blisko wczorajszych minimów w pobliżu 49 dolarów za baryłkę po publikacji danych, które pokazały wzrost produkcji ze złóż łupkowych w USA. Oficjele OPEC spotkają się pod koniec tygodnia, aby zdecydować, ile ropy powinni wydobywać poszczególni członkowie organizacji dla zachowania planowanej redukcji wydobycia. Wypracowanie limity zostaną przedstawione do zatwierdzenia przez członków OPEC na oficjalnym listopadowym szczycie w listopadzie w Wiedniu. Natomiast ropa Brent zyskuje dziś 0,6 proc., handlując powyżej przebitego wczoraj psychologicznego poziomu 50 dolarów za baryłkę.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital