Narasta presja inflacyjna w regionie

Centrala banku PKO BP w Warszawie
  • Dane o handlu zagranicznym w Niemczech w sierpniu powinny pokazać kontynuację silnego wzrostu eksportu i będą wskazówką nt. danych o polskim bilansie płatniczym za sierpień publikowanych w przyszłym tygodniu.
  • Inflacja CPI na Węgrzech za wrzesień (wg konsensusu stabilnie poniżej celu banku centralnego) będzie ostatnią podpowiedzią co do struktury wzrostu cen w Polsce (krajowy CPI w czwartek).
  • Dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii za sierpień mogą pokazać przyspieszenie, ale nieznaczne, potwierdzając, że brytyjska gospodarka działa na niższym biegu niż strefa euro.
  • Ostateczne dane nt. PKB Rumunii w 2q17 mogą przynieść rewizję do 5,9% r/r (z 5,7% r/r wg wstępnego odczytu, vs 5,7% r/r w 1q17) przy wzroście kontrybucji ze strony przyspieszających inwestycji.

Przegląd wydarzeń:

Mimo że silny wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech w sierpniu (2,6% m/m sa vs -0,1% m/m sa w lipcu, po rewizji z 0,0% m/m sa) wynika po części z odwracalnych efektów związanych z przesunięciami wakacji w poszczególnych landach, to potwierdza pozytywny obraz niemieckiej gospodarki, która w 3q17 rosła co najmniej tak szybko jak w 2q (0,6% k/k sa).

Inflacja CPI w Czechach wzrosła we wrześniu do 2,7% r/r (zgodnie z oczekiwaniami) z 2,5% r/r, na skutek przyspieszenia wzrostu cen żywności, paliw i inflacji bazowej, która wzrosła do 2,7% r/r z 2,5% r/r w sierpniu. Wzrost inflacji bardziej powyżej celu (2,0% r/r +/-1pp), wspiera nasze oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp CNB na najbliższym posiedzeniu 2 listopada.

pobrane (3)

Indeks Sentix w strefie euro za październik (pierwsza miara europejskiej koniunktury za ten okres) wzrósł do 29,7 pkt. i był na najwyższym poziomie od 10 lat, wskazując na utrzymywanie się silnego wzrostu aktywności gospodarczej w strefie euro na początku 4q17.

Członek RPP, Ł. Hardt, powiedział, że jeżeli kolejne dane wskażą, iż wzrost płac przekłada się na inflację, a prognozy pokażą ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego, to RPP mogłaby rozważyć podwyżkę stóp już na początku 2018r.

Źródło: PKO Bank Polski