Nowa nagroda „Social Impact” w ramach rankingu Deloitte Technology Fast 50 CE

Firmy mające pozytywny wpływ na otoczenie mogą nie tylko rozwijać się równie szybko jak inne biznesy, ale także dzięki technologii rozwiązywać problemy społeczne na międzynarodową skalę

Deloitte

Rozwój innowacji to priorytet dla firm technologicznych. Jednym z ich źródeł jest poszukiwanie rozwiązań, które wspierają cele zrównoważonego rozwoju. Firmy, które oferują produkty pozytywnie wpływające na społeczeństwo i środowisko naturalne, mogą do końca lipca zgłosić się do konkursu o nagrodę „Social Impact”, w ramach 19. edycji środkowoeuropejskiego rankingu, organizowanego przez firmę doradczą Deloitte, dla najszybciej rozwijających się firm technologicznych Technology Fast 50 Central Europe.

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda „Social Impact” dla firm i organizacji, które sukces biznesowy łączą z pozytywnym wpływem oferowanych produktów czy usług na społeczeństwo oraz środowisko, przyczyniając się do realizacji przynajmniej jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ.

Według prognoz do 2030 roku ludność świata wzrośnie do 8,5 miliardów. Świat stoi więc przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniej jakość życia, dostępu do edukacji czy pomocy medycznej przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych środowiska. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy rządów państw, organizacji obywatelskich, środowisk naukowych i biznesu.

Szacuje się, że rynek produktów wspierających cele zrównoważonego rozwoju jest warty co najmniej 12 bilionów dolarów. Nowe technologie przyczyniają się do realizacji celów społecznych poprzez umożliwienie dostępu do informacji i usług drogą cyfrową, budowania sieci współpracy czy efektywnego gospodarowania zasobami.

Na świecie obserwujemy dynamiczny rozwój start-upów w takich obszarach jak:

rolnictwo i przemysł spożywczy (na przykład firmy biotechnologiczne, produkujące biodegradowalne opakowania czy technologie przeciwdziałania marnowaniu żywności)
zrównoważony rozwój miast (na przykład firmy rozwijające elektromobilność, smart metering, technologie wspierające adaptacje do zmian klimatu) energia i zasoby (na przykład firmy oferujące technologie antysmogowe, rozwiązania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, energetyki odnawialnej, efektywności energetycznej czy technologie pozyskiwania lub oczyszczania wody) zdrowie (na przykład firmy biotechnologiczne, firmy oferujące elektroodzież zdrowotną, aplikacje zdrowotne, rozwiązania telemedyczne czy zajmujące się przetwarzaniem dużych zbiorów danych) edukacja (na przykład firmy rozwijające aplikacje, platformy edukacyjne).

– Firmy rozwijające produkty w tych obszarach udowadniają, że można osiągać zysk i tworzyć innowacje wypełniając jednocześnie misję społeczną. Koncentrują się one na poszukiwaniu nowych produktów, które pozytywnie wpłyną na społeczeństwa i środowisko, znajdując zainteresowanie wśród klientów, inwestorów oraz społeczeństw. Może to być inspiracją także dla wielkich biznesów, dla który społeczna odpowiedzialność biznesu może przybrać nową formę. – mówi Paulina Kaczmarek, Manager, Zespół ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.

Warto dodać, że elementem napędzającym rozwój firm technologicznych jest postępująca regulacja. Przykładowo Komisja Europejska wydała szereg dokumentów, które mają związek z promowaniem gospodarki o obiegu zamkniętym, rozpoczynając prace regulacyjne od opakowań i tworzyw sztucznych. Według założeń, w 2030 roku aż 70 proc. wagowo wszystkich odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi. Nowa regulacja będzie zatem napędzać rozwój takich firm, które oferują innowacyjne technologie do recyklingu tworzyw sztucznych czy stosujących recyklaty (tworzywa regenerowane).

Firmy technologiczne, które w swojej działalności przywiązują wagę do pozytywnego wpływu na otoczenie, mogą także liczyć na zainteresowanie inwestorów. Coraz więcej z nich kieruje się przy podejmowaniu decyzji nie tylko kosztami czy zyskami finansowymi, ale także korzyścią społeczną oraz środowiskową. Szacuje się, że wartość inwestycji odpowiedzialnych społecznie w Europie w 2015 roku wynosiła już blisko 150 miliardów euro. Co więcej, jak wskazują badania Deloitte, firmy technologiczne wywierające pozytywny wpływ społeczny mogą liczyć na zainteresowanie najbardziej utalentowanych pracowników.

Aby wziąć udział w rankingu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy w języku angielskim. Aplikacje on-line przyjmowane będą do 31 lipca 2018 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 11 października.

Do rankingu zgłaszać się można poprzez stronę http://www.deloitte.com/fast50ce. Na stronie dostępne są również informacje nt. kategorii i kryteriów rankingu oraz najważniejsze dane dotyczące jego poprzedniej edycji.

– Zajmujemy się zrównoważonym rozwojem od lat. Z uwagą obserwujemy rozwój firm technologicznych, które z sukcesem oferują produkty i usługi, rozwiązujące problemy społeczne oraz środowiskowe. Wyzwania związane z dostępem do edukacji, niskoemisyjnym transportem, marnowaniem żywności, jakością powietrza tworzą przestrzeń do kreowania innowacji, które osiągając sukces komercyjny przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – mówi Irena Pichola, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte. – Zależy nam na tym, by w ramach konkursu Fast 50 dla najszybciej rosnących, innowacyjnych firm w Europie Środkowej wyróżnić spółki z regionu, które odnoszą sukces rynkowy, jednocześnie pozytywnie zmieniając świat. Zapraszamy do udziału w konkursie i rywalizacji o Social Impact Award – dodaje.

Partnerem społecznym nagrody „Social Impact” jest Fundacja Ashoka. Innowatorzy dla dobra publicznego. – Misją Ashoki jest wzmacnianie podmiotowości i sprawczości ludzi, aby brali udział w rozwiązywaniu problemów społecznych. Cieszę się, że Deloitte zdecydował się na dodanie nowej kategorii do konkursu Fast 50. Widzimy, że organizacje mające pozytywny wpływ społeczny rozwijają się tak szybko, jak inne biznesy i rozwiązują problemy społeczne na międzynarodową skalę – mówi Marie Ringler, Lider Ashoka na Europę i Dyrektor Zarządzająca w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być partnerami tej nagrody oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniami naszej globalnej sieci innowatorów społecznych – dodaje.

O rankingu:
Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe skupia najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa technologicznie na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą kategoria główna Technology Fast 50 oraz dwie podkategorie Wschodzące Gwiazdy i Wielka Piątka. Celem konkursu Technology Fast 50 CE jest zwrócenie uwagi na najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w regionie Europy Środkowej.

Firmy i organizacje ubiegające się o nagrodę muszą mieć swoją siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia), spełnić kryteria opisane na stronie internetowej firmy Deloitte oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy w języku angielskim. Aplikacje on-line przyjmowane będą do 31 lipca 2018 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 11 października 2018 r.