NVIDIA oraz VMware tworzą wirtualny akcelerator dla rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i analityce big data

vmware

Firmy NVIDIA i VMware podczas konferencji VMworld 2019 US ogłosiły zawarcie współpracy, której celem jest wsparcie biznesu we wdrożeniach technologii opartych m.in. na sztucznej inteligencji. Dzięki nowo podpisanej umowie, na rynek zostaną wprowadzone rozwiązania z najszybszymi na rynku wirtualnymi, akceleratorami GPU. Umożliwią one bezproblemową migrację aplikacji z maszyn wirtualnych vSphere do chmury VMware Cloud on AWS oraz wdrożenia najnowszych biznesowych technologii.

Firmy coraz odważniej korzystają z technologii sztucznej inteligencji (SI), aby wyróżnić i ulepszyć swoje procesy oraz oferty. Przedsiębiorstwa szybko wdrażają usługi oparte na innowacjach i pod to zmienią swoje strategie sprzętowe. Wymagają one dzisiaj potężnych mocy obliczeniowych do tworzenia modeli predykcyjnych z petabajtów biznesowych danych. W różnych branżach przedsiębiorstwa wdrażają ponadto aplikacje bazujące na uczeniu maszynowym, takie jak rozpoznawanie obrazu i głosu, inteligentne doradztwo finansowe czy przetwarzanie języka naturalnego za pomocą sieci neuronowych.

Wszystko to polega na akceleratorach NVIDIA GPU, które gwarantują szybsze analizy i efekty w ciągu kilku minut, a nie dni – jak bywało do tej pory. Firma VMware niedawno nabyła z kolei startup Bitfusion, który umożliwia udostępnianie możliwości akceleratorów GPU dla obciążeń SI i uczenia maszynowego w przedsiębiorstwie. Współpraca między obiema organizacjami staje się więc naturalnym krokiem w obopólnym rozwoju.

VMware i NVIDIA — nowa strategiczna umowa

Dzięki ogłoszonej podczas VMworld współpracy klienci korzystający już z chmury VMware Cloud on AWS uzyskają dostęp do zupełnie nowych, zwirtualizowanych usług napędzanych przez akceleratory NVIDIA T4 i najnowsze oprogramowanie NVIDIA Virtual Compute Server (vComputeServer).

Bez względu czy mówimy o analizach biznesowych czy wdrożeniach sztucznej inteligencji, nowoczesne firmy w znacznym stopniu polegają akceleratorach GPU, które umożliwiają im szybko uzyskiwać dane potrzebne do rozwoju biznesu. Wraz z VMware projektujemy najbardziej zaawansowaną infrastrukturę GPU w celu wspierania innowacji w całym przedsiębiorstwie, od wirtualizacji, przez chmurę hybrydową, do wsparcia obliczeń w centrach danych – komentuje Jensen Huang, założyciel i prezes NVIDIA.

Jego słowom wtóruje prezes VMware, Pat Gelsinger – Wielu z naszych klientów odkryło już moc możliwości jaka drzemie w VMware Cloud on AWS w zakresie modernizacji aplikacji kluczowych dla biznesu. Dzięki innowacjom opartym na współpracy z liderami branży, takimi jak NVIDIA czy AWS, zapewnimy najlepsze w swojej klasie akceleratory GPU dla największych obciążeń IT oraz najnowocześniejszych aplikacji w chmurze hybrydowej.

VMware Cloud on AWS nowej generacji

Gdy tylko wspólne usługi VMware i NVIDIA staną się dostępne dla klientów końcowych, firmy będą mogły wykorzystać hybrydową platformę chmurową klasy korporacyjnej do przyspieszenia modernizacji swoich środowisk aplikacyjnych. Organizacje będą w stanie ujednolicić procesy wdrażania, migracji i bieżące operacje w spójnej infrastrukturze VMware, by usprawnić obsługę najbardziej zaawansowanych obciążeń, w tym sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analizy big data.

  • Bezproblemowa migracja: klienci będą mogli przenosić obciążenia oparte na akceleratorach NVIDIA oraz oprogramowaniu vComputeServer za pomocą jednego kliknięcia przycisku i bez przestojów dzięki VMware HCX.
  • Elastyczna infrastruktura AWS: dzięki możliwości automatycznego skalowania klastrów VMware Cloud on AWS, przyspieszonej przez akcelerator NVIDIA T4, administratorzy będą mogli powiększać lub zmniejszać dostępne środowiska projektowe w zależności od bieżących potrzeb firmowych zespołów data scientists.
  • Większe moce obliczeniowe dla aplikacji: akceleratory NVIDIA T4 będą wyposażone w rdzenie Tensor Cores, które przyspieszą procesy analityczne w trybie głębokiego uczenia. W połączeniu z oprogramowaniem vComputeServer do wirtualizacji akceleratorów GPU, firmy będą mogły swobodniej i bezpieczniej uruchamiać obciążenia, bazujące na technologii sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analizy big data danych.
  • Spójne operacje w środowisku hybrydowym: dzięki VMware Cloud on AWS organizacje będą mogły w spójny sposób zarządzać wszystkimi elementami w chmurze hybrydowej, wykorzystując standardowe rozwiązania VMware vSphere, vSAN i NSX VMware jako podstawę do modernizacji aplikacji o kluczowym znaczeniu dla biznesu. Administratorzy IT będą mogli zarządzać obciążeniami wspartymi przez akceleratory GPU poprzez oprogramowanie vCenter.
  • Fundament bezproblemowej analizy big data: akcelerator GPU NVIDIA T4 znacząco przyspieszy firmowe serwery i narzędzia analityczne dzięki NVIDIA RAPIDS. Rozwiązanie to zapewnia akcelerację procesów związanych z badaniem danych i uczeniem maszynowym na układach GPU NVIDIA, skracając czas niezbędny do ukończenia procesu z kilku dni do kilku minut.