PKB wyraźnie przyspiesza. Gospodarka wychodzi z dołka

warszawa biznes

Poprawia się kondycja polskiej gospodarki. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w listopadzie 2013 roku o 0,1 procenta. W górę poszły również płace. Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2013 roku było o 3,1 procent wyższy niż rok wcześniej.

Na bardzo niskim poziomie utrzymuje się inflacja. W listopadzie 2013 roku wyniosła ona 0,6 procent w relacji rocznej. Nieznacznie wzrosło bezrobocie. Według GUS, w listopadzie 2013 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 13,2 procent, miesiąc wcześniej, w październiku 2013 roku wyniosła ona 13,0 proc. a rok wcześniej, w listopadzie 2012 roku 12,9 procent. W listopadzie było prawie 60 tys. więcej zarejestrowanych bezrobotnych niż w analogicznym okresie 2012 roku i ponad 40 tys. więcej niż w październiku 2013 roku.

Listopad był kolejnym, szóstym z rzędu miesiącem, w którym zanotowano dodatnią roczną dynamikę liczby zamówień na prace budowlane. Liczba ogłoszeń na prace budowlano-remontowe była w listopadzie 2013 najwyższa na przestrzeni analogicznych miesięcy ostatnich sześciu lat. Utrzymujący się wzrost budowlanych zamówień publicznych, w połączeniu z danymi z sektora komercyjnego wskazującymi na powolne poprawianie się kondycji sektora budowlanego, może oznaczać początek powrotu dobrej passy budownictwa. Oczywiście nie należy oczekiwać gwałtownego boomu budowlanego, ale raczej stabilizacji na niezbyt wysokim poziomie.

W relacji miesięcznej, w porównaniu z październikiem 2013, w listopadzie spadła jedynie liczba zamówień na prace budowlane (o 49,27 procent). Spadek ten jest jednak zjawiskiem typowo sezonowym, tak znaczne spadki występują bowiem cyklicznie od wielu lat i są spowodowane końcem sezonu budowlanego oraz początkiem zimy. W pozostałych dwóch analizowanych kategoriach, czyli dostawach towarów oraz dostawach usług, w listopadzie 2013 roku zanotowano miesięczny wzrost, odpowiednio o 17,99 proc. (dostawy towarów) oraz 4,66 procent (dostawy usług). Wzrost liczby zamówień w segmentach niebudowlanych pod koniec roku jest w sektorze publicznym również zjawiskiem sezonowym. Z jednej strony instytucje tego sektora wykorzystują pozostałe fundusze z bieżącego roku budżetowego (w przypadku ich niewykorzystania najczęściej środki te są zobowiązane zwrócić do organu założycielskiego), z drugiej zaś rozpoczynają procedury dostaw środków i usług na rok kolejny, niezbędnych do zapewnienia ciągłości działania.

Przetargi: w budowlance najlepiej od lat

W listopadzie 2013 roku ogłoszono w Biuletynie Zamówień Publicznych 17 tys. 522 postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 2,83 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Kolejny miesiąc w relacji rocznej rosła za to liczba przetargów na prace budowlano-remontowe. Publiczne inwestycje budowlane zaczynają powoli wychodzić z głębokiego dołka.

Serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl opracował dane udostępniane w Biuletynie Zamówień Publicznych. Wynika z nich, że w listopadzie 2013 roku pojawiły się 17 tys. 522 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To o 2,83 procent mniej niż rok wcześniej, w listopadzie 2012 ukazały się bowiem w BZP 18 tys. 32 ogłoszenia. W listopadzie 2014 wystąpił ponadto spadek liczby ogłoszeń w relacji miesięcznej, wyniósł on 2,95 procent, w październiku 2013 roku opublikowano bowiem 18 tys. 54 ogłoszenia.

W porównaniu z listopadem 2012 wzrost liczby postępowań o ZP zanotowano jedynie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane, których w listopadzie 2013 było 2 tys. 215, o 4,83 procent więcej niż rok wcześniej (w listopadzie 2012 w BZP opublikowano 2.113 ogłoszenia na prace budowlano-remontowe). W pozostałych dwóch analizowanych kategoriach, liczba ogłoszeń przetargowych spadła w relacji rocznej o 3,43 procent (dostawy usług) oraz 4,16 proc. (dostawy towarów).