Polscy pracownicy poszukiwani za granicą

0

Polski rynek pracy systematycznie rośnie. Według dany GUS przeciętne zatrudnienie w lipcu w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 0,9% rok do roku, z kolei na Pracuj.pl opublikowano w sierpniu 14% więcej ofert niż w zeszłym roku. Osoby szukające nowego zatrudnienia wraz z końcem lata mają szansę na znalezienie wielu ciekawych ogłoszeń w różnych branżach w Polsce. Jednak jeśli ktoś rozważa podjęcie pracy za granicą może liczyć na oferty, które systematycznie pojawiają się na portalu Pracuj.pl. W pierwszej połowie tego roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 4 234 ogłoszeń skierowanych do osób poszukujących pracy za granicą. To jednak zaledwie 2% wszystkich ogłoszeń o pracę publikowanych w tym okresie na Pracuj.pl.

Najwięcej zagranicznych ofert pracy pochodziło z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech i Belgii. Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w tych krajach stanowiły 72% wszystkich zagranicznych ofert dostępnych w pierwszym półroczu 2015 r. na portalu Pracuj.pl.

Kierunek Niemcy

W pierwszym półroczu tego roku 38% zagranicznych ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło pracy w Niemczech. W analizowanym okresie najczęściej szukano specjalistów ds. inżynierii, produkcji oraz budownictwa. Ten trend nadal się utrzymuje, obecnie na portalu Pracuj.pl 40% zagranicznych ofert pochodzi z Niemiec, a co trzecie ogłoszenie adresowane jest do pracowników specjalizujących się w inżynierii, szczególnie odpowiedzialnych za montaż/serwis, elektronikę/elektrykę oraz konstrukcję/technologię. Niemieckie firmy poszukują również polskich specjalistów zajmujących się instalacjami, budownictwem mieszkaniowym/przemysłowym, magazynowaniem oraz obszarem produkcji.

Fachowcy z Polski poszukiwani w krajach Beneluxu

Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że polscy pracownicy potrzebni są także na holenderskich i belgijskich rynkach. W pierwszym półroczu 2015 r. oferty dotyczące pracy w Holandii stanowiły 10% wszystkich zagranicznych ogłoszeń. Najwięcej pracy czekało na specjalistów ds. inżynierii. Obecnie na portalu Pracuj.pl również ponad 10% ofert zatrudnienia za granicą stanowią ogłoszenia skierowane do osób poszukującym pracy w Holandii, co plasuje ten kraj na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń dotyczących zatrudnienia na zagranicznych rynkach. Co trzecia oferta dotycząca pracy Holandii skierowana jest do specjalistów ds. produkcji. Osoby planujące pracę w Holandii mogą liczyć również na zatrudnienie w obszarze inżynierii oraz łańcuchu dostaw.

Czytaj również:  Ukraińcy w 2016 roku wydali w Polsce aż 7 mld zł

Ogłoszenia dla poszukujących pracy w Belgi, w pierwszej połowie tego roku stanowiły 7% zagranicznych ofert. Wśród nich pracę najłatwiej było znaleźć specjalistom ds. inżynierii, budownictwa i produkcji. Obecnie na portalu Pracuj.pl, podobnie jak w poprzednim półroczu, ponad 7% zagranicznych ofert dotyczy pracy w Belgii. Wśród nich 26% wszystkich ogłoszeń skierowanych jest do inżynierów. Największe zapotrzebowanie jest na osoby odpowiedzialne za montaż/serwis, elektronikę/elektrykę oraz konstrukcję/ technologię. Zatrudnienie w Belgii mogą znaleźć także osoby zajmujące się produkcją, co piąte publikowane ogłoszenie dotyczące pracy w tym kraju skierowane jest do specjalistów z tego obszaru.

Polscy specjaliści IT potrzebni w Wielkiej Brytanii i Czechach