Polska gospodarka znów rośnie

0

Dobre dane z Polski zawsze cieszą. Rosnące indeksy PMI często wyprzedzają dobre informacje z gospodarki. Grecy zgodnie z zapowiedziami nie spłacili kolejnej raty zadłużenia, natomiast wystąpili o wydłużenie terminu spłat. W Chinach powstała przeciwwaga dla MFW.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dobre wiadomości z polskiej gospodarki. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 54,3 pkt, to ponad 2 pkt powyżej oczekiwań. Świadczy to o tym, że pomimo zawirowań na rynkach menażerowie są spokojni i optymistycznie patrzą w przyszłość. Wzrosty tego indeksu często wyprzedzają wzrosty PKB. W nocy poznaliśmy odczyty z Azji. Japoński odpowiednik PMI – Tankan – wzrósł o 3 pkt, z kolei chiński PMI wbrew oczekiwaniom pozostał bez zmian, rynki oczekiwały wzrostu o 0,3 pkt.

Po wczorajszym niezapłaceniu kwoty 1,55 mld euro Grecja objęła mało zaszczytny tytuł jedynego kraju rozwiniętego, który zalega z płatnościami wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grecja co prawda poprosiła o wydłużenie terminu spłaty, jednakże Rada Wykonawcza MFW jeszcze nie zdążyła się zebrać by rozpatrzyć wniosek. Pozytywna decyzja jest niewykluczona, gdyż suma rat w lipcu jest relatywnie niska i wynosi “zaledwie” 0,3 mld euro. Nie wykluczone zatem, że jeszcze ten miesiąc będziemy obserwować zmagania Greków. Obecnie Ateny dołączyły do mało prestiżowej grupy niewypłacalnych państw, będąc tam w towarzystwie Zimbabwe, Sudanu i Somalii.

W Chinach powstał AIIB (Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych). Założycielami Banku jest 57 państw, z czego 50 już podpisało się pod aktem założycielskim. W Polsce procedura się wydłużyła i prawdopodobnie w ciągu 1-2 miesięcy przyłączymy się do tej inicjatywy. Polska, o ile dojdzie do podpisu i ratyfikacji umowy, co w roku wyborczym nigdy nie jest 100% pewne obejmie około 0,85% udziałów w nowej organizacji. Co ciekawe do inicjatywy przystąpiło również wiele państw zachodnich. Brakuje tylko USA i Japonii, które boją się przeciwwagi, jaką może być ta instytucja dla MFW.

Czytaj również:  Silny dolar nie pomógł złotemu

Kolejna agencja ratingowa obniża ocenę wiarygodności kredytowej Grecji. Tym razem Fitch obniżył z CCC do CC. Złośliwi mogliby zauważyć, że teraz to już mleko się rozlało i jest to ruch po fakcie. Z drugiej strony oceny zaczynające się od C nie mówią o papierach inwestycyjnych a spekulacyjnych, w przypadku których mówi się nie o ryzyku opóźnień, ale o realnej niewypłacalności. W dalszym ciągu nie można powiedzieć, że Ateny na pewno bankrutują, gdyż istnieje coś takiego jak wola polityczna i niewykluczone, że ktoś w końcu znajdzie porozumienie na podstawie, którego ktoś za te długi zapłaci.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

  • 10:30 – Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu,
  • 14:15 – USA – Raport ADP o zatrudnieniu,
  • 15:45 – USA – Indeks PMI dla przemysłu.

EUR/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2000, a po jego przebiciu górne ograniczenie kanału na 4,2500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1650.

CHF/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015