Polska gospodarka znów rośnie

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dobre dane z Polski zawsze cieszą. Rosnące indeksy PMI często wyprzedzają dobre informacje z gospodarki. Grecy zgodnie z zapowiedziami nie spłacili kolejnej raty zadłużenia, natomiast wystąpili o wydłużenie terminu spłat. W Chinach powstała przeciwwaga dla MFW.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dobre wiadomości z polskiej gospodarki. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 54,3 pkt, to ponad 2 pkt powyżej oczekiwań. Świadczy to o tym, że pomimo zawirowań na rynkach menażerowie są spokojni i optymistycznie patrzą w przyszłość. Wzrosty tego indeksu często wyprzedzają wzrosty PKB. W nocy poznaliśmy odczyty z Azji. Japoński odpowiednik PMI – Tankan – wzrósł o 3 pkt, z kolei chiński PMI wbrew oczekiwaniom pozostał bez zmian, rynki oczekiwały wzrostu o 0,3 pkt.

Po wczorajszym niezapłaceniu kwoty 1,55 mld euro Grecja objęła mało zaszczytny tytuł jedynego kraju rozwiniętego, który zalega z płatnościami wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grecja co prawda poprosiła o wydłużenie terminu spłaty, jednakże Rada Wykonawcza MFW jeszcze nie zdążyła się zebrać by rozpatrzyć wniosek. Pozytywna decyzja jest niewykluczona, gdyż suma rat w lipcu jest relatywnie niska i wynosi “zaledwie” 0,3 mld euro. Nie wykluczone zatem, że jeszcze ten miesiąc będziemy obserwować zmagania Greków. Obecnie Ateny dołączyły do mało prestiżowej grupy niewypłacalnych państw, będąc tam w towarzystwie Zimbabwe, Sudanu i Somalii.

W Chinach powstał AIIB (Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych). Założycielami Banku jest 57 państw, z czego 50 już podpisało się pod aktem założycielskim. W Polsce procedura się wydłużyła i prawdopodobnie w ciągu 1-2 miesięcy przyłączymy się do tej inicjatywy. Polska, o ile dojdzie do podpisu i ratyfikacji umowy, co w roku wyborczym nigdy nie jest 100% pewne obejmie około 0,85% udziałów w nowej organizacji. Co ciekawe do inicjatywy przystąpiło również wiele państw zachodnich. Brakuje tylko USA i Japonii, które boją się przeciwwagi, jaką może być ta instytucja dla MFW.

Kolejna agencja ratingowa obniża ocenę wiarygodności kredytowej Grecji. Tym razem Fitch obniżył z CCC do CC. Złośliwi mogliby zauważyć, że teraz to już mleko się rozlało i jest to ruch po fakcie. Z drugiej strony oceny zaczynające się od C nie mówią o papierach inwestycyjnych a spekulacyjnych, w przypadku których mówi się nie o ryzyku opóźnień, ale o realnej niewypłacalności. W dalszym ciągu nie można powiedzieć, że Ateny na pewno bankrutują, gdyż istnieje coś takiego jak wola polityczna i niewykluczone, że ktoś w końcu znajdzie porozumienie na podstawie, którego ktoś za te długi zapłaci.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

  • 10:30 – Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu,
  • 14:15 – USA – Raport ADP o zatrudnieniu,
  • 15:45 – USA – Indeks PMI dla przemysłu.

EUR/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2000, a po jego przebiciu górne ograniczenie kanału na 4,2500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1650.

CHF/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy. Dotychczas okolice 4zł były skutecznym oporem dla dalszych wzrostów kursów, jednakże problemy Grecji spowodowały, że poziom ten został wyraźnie przekroczony. Oporem dla dalszych wzrostów jest górne ograniczenie kanału przebiegające w okolicach 4,1000. Poziom ten spędza sen z powiek kredytobiorcom frankowym. Wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na znacznie sympatyczniej wyglądającym poziomie 3,9800.

USD/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wystrzelił do góry. Opór stanowić będzie majowe maksimum na poziomie 3,8200. W przypadku ruchu w dół wsparciem będzie najpierw linia łącząca minima ostatnich tygodni w okolicach 3,6800 a następnie minima ostatnich tygodni na 3,6500.

GBP/PLNKomentarz walutowy 01.07.2015 Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 01.04.2015 do 01.07.2015

Kurs GBP/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Wewnątrz tej formacji utworzył się krótkoterminiowy bardziej stromy trend wzrostowy z którego doszło do wybicia górą. Paliwem dla tego ruchu były wydarzenia polityczne i można mieć nadzieję, że w razie uspokojenia nastrojów kurs powróci przynajmniej do wspomnianej formacji. W przypadku ruchu w dół wsparciem jest dolne ograniczenie formacji wzrostowej na 5,8650. Dla ruchu w górę oporem jest wczorajsze maksimum na 5,9400 a następnie psychologiczna bariera 6,0000.

Maciej Przygórzewski – główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl