Polski rynek VC Q1 2019 – 21 transakcji z kwotą 103,3 mln zł

0
Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners
Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

Bieżący rok rozpoczął się bardzo imponująco i ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i funduszy VC. Liderem Q1 2019 okazał się Packhelp, który zebrał 38 mln złotych inwestycji, tuż za nim Tylko – 15 mln zł. Poniżej przedstawiamy wyniki i podsumowanie pierwszego kwartału 2019 roku przygotowane przez Inovo Venture Partners.

Pierwszy kwartał 2019 r. wygląda bardzo obiecująco – zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (również 14 ofert z sumą 75,3 mln zł).wartośc inwestycji VC

Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners
Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

W ostatnim czasie zbadaliśmy wyniki polskich venture capital i ekosystemu startupów próbując uchwycić trendy i podsumować transakcje w celu oszacowania wielkości całego rynku. Od tego czasu postanowiliśmy włączyć do analizy nie tylko rundy pozyskiwania funduszy przez polskie startupy, ale także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne – daje to lepszy obraz tego, jak lokalne VC rozdzielają swój kapitał, mówi Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

Imponujący początek roku

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime  startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w Q1. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 milionów złotych, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital – międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz – Market One Capital.

Czytaj również:  Kolejne niespodzianki: Zjazd Bitcoina i impeachment Trumpa

Tylko, marka D2C (direct to consumer), który opracował wyjątkową aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia, przyciągnął również imponującą rundę finansowania w wysokości 15 mln zł od TDJ Pitango Ventures.

W zeszłym kwartale było też kilka innych rund: Archdesk – 4,3 mln zł z Credo Ventures, Manta Ray i Data Ventures, eyerim – 6,5 mln zł z Inovo Venture Partners i 3TS Capital Partners, a także Fluentbe – 3 mln zł z bValue VC.

Najlepszy rok dla startupów i VC

inwestycje polskich VCZebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Swiebody łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln USD. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji.

Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners
Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners

Do przygotowania raportów używamy publicznie dostępnych źródeł. Z tego względu rekomendujemy wszystkim założycielom i ich inwestorom dzielenie się informacjami nt. wykonanych transakcji – w formie danych umieszczanych w ogólnodostępnych bazach  startupowych (np. Crunchbase) lub poprzez komunikaty prasowe, wyjaśnia Michał Rokosz, Partner Zarządzający funduszu Inovo Venture Partners.

Metodologia:

Do zebrania danych o rundach finansowania korzystaliśmy z ogólnodostępnych danych z następujących źródeł:

  1. MamStartup (mamstartup.pl) – wiodący portal newsowy pokrywający zdecydowaną większość transakcji odbywających się na polskim rynku
  2. Trzy internetowe bazy danych agregujące informacje o firmach prywatnych i publicznych: o Crunchbase (crunchbase.com), o Pitchbook (pitchbook.com), o Dealroom (dealroom.co)

Po zebraniu informacji z powyższych stron prześledziliśmy każdą z nich, starając się potwierdzić wszystkie transakcje, a także wyeliminować błędy, powtórki i wsparcia w formie grantów. Od tego roku dodaliśmy także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne.