Poprawa postępowania i funkcjonowania urzędów to pozytywna zmiana dla firm

Pakiet 100 zmian dla firm jest dobrym krokiem dla przedsiębiorców, w kierunku łatwiejszego prowadzenia firm w Polsce z punktu widzenia regulacji prawnych. Zmiany prawne, które zostały zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju, są istotne dla rozwoju przedsiębiorczości. Ponadto trwają prace nad projektem zmiany ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

– Istotny jest fakt, że nie tylko zmiany prawne są potrzebne, ale również sposób funkcjonowania i postępowania urzędników – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Leszek Skiba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych

– Mamy do czynienia z ogólnym prawem, a czasami zapis norm prawnych jest bardzo niejasny, co wywołuje wątpliwości jak postępować w praktyce. Z drugiej strony mamy sytuację, gdy oprócz zmian prawnych warto rozważyć wprowadzenie rozwiązań „zabudowujących” przestrzeń pomiędzy ogólną normą, a konkretną sytuacją. Mowa jest o rekomendacjach, a interpretacje podatkowe pojawiają się w tej przestrzeni. Obywatel czy urzędnik wiedzą jak postępować nie tylko w oparciu o normy prawne, ale pewne utrwalone praktyki postępowania.

Zapisane rekomendacje, dobre praktyki, interpretacje pozwalają odnaleźć się w danej sytuacji, dlatego ten sposób myślenia jest bliski Ministerstwu Finansów. Odnośnie kwestii związanych z naruszeniem odpowiedzialności dyscypliny finansów publicznych, Ministerstwo Finansów prowadzi prace legislacyjne i mamy nadzieje, że te zmiany doprowadzą do odważniejszego postępowania urzędników, np. w przypadku zamówień publicznych. Z pewnością ustawa o VAT wymaga zmiany, ale pamiętajmy, że działamy w warunkach niezbyt jasnej i skomplikowanej dyrektywy o VAT z lat 80. XX wieku co oznacza ograniczoną przestrzeń. Na pewno inaczej trzeba zapisać stawki, bo ich cześć dotyczy towarów bliskich sobie, a są one obłożone stawkami o różnej wysokości. Jest na to czas, bo obecna metodologia będzie obowiązywała do końca 2017 roku – ocenił Skiba.