Popyt na nowe samochody napędza rynek leasingu

Jeep samochód

Pierwsze półrocze 2016 roku było rekordowe pod względem sprzedaży samochodów osobowych. Od początku roku zarejestrowano 210 728 nowych aut osobowych, czyli o 18,5% więcej niż w pierwszym półroczu 2015 roku[1]. Zjawisko to wpłynęło bardzo pozytywnie na branżę leasingową, która odnotowała w tym sektorze 32-proc. wzrost. Wartość wszystkich umów zawartych przez firmy leasingowe w I półroczu 2016  wyniosła 11,57 mld zł.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że od początku 2016 roku zarejestrowano o 18,5% więcej samochodów osobowych, niż w tym samym okresie 2015 roku. Dobra sytuacja na rynku samochodów osobowych jest prawdopodobnie efektem poprawy ogólnej sytuacji polskiej gospodarki. Malejące bezrobocie, które w lipcu osiągnęło rekordowo niską wartość 8,8 proc., jest jednym z silniejszych bodźców stymulujących popyt na nowe towary. Jednym z kluczowych elementów jest także wdrożenie programu 500+, który zwiększył popyt na samochody nowe dla klientów indywidualnych. Wraz ze wzrostem skłonności konsumentów do wydatków, poprawia się także kondycja polskich firm, które stają się bardziej skłonne do inwestycji. Na rynek leasingu samochodów osobowych pozytywnie wpływają również obowiązujące od zeszłego roku ulgi fiskalne. Przedsiębiorcy nabywający nowe samochody, szczególnie w segmencie premium, mają możliwość odliczenia 50% VAT przy zakupie oraz 50% VAT-u od paliwa.

Segment finansowania samochodów opiera się głównie na pojazdach osobowych lekkich, jednak w tym roku obserwujemy wzrost znaczenia pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Wynika to głównie ze wspomnianych wzrostów obrotów w handlu detalicznym. W pierwszym półroczu 2016 roku sfinansowaliśmy pojazdy o łącznej wartości ponad 733 mln zł, w tym 158 mln to wartość sfinansowanych samochodów ciężarowych do 3,5 tony – komentuje Jakub Poręcki Dyrektor Rynku Samochodów Osobowych w Raiffeisen Leasing. 

Na optymistyczne wyniki w zakresie leasingu samochodów osobowych wpływa także coraz większa popularność leasingu konsumenckiego. Firmy leasingowe wprowadziły w ostatnim półroczu nowe atrakcyjne propozycje w tym zakresie. Raiffeisen Leasing i Raiffeisen POLBANK uruchomiły ofertę „Wymarzone Auto”, dzięki której konsumenci mogą skorzystać z wynajmu długoterminowego, dostępnego dotychczas jedynie dla firm. W ramach jednej stałej opłaty klienci otrzymują w użytkowanie wybrane auto wraz z pełną obsługą serwisową i ubezpieczeniem. Za 12, 18 lub 24 miesiące mogą wymienić je na nowe.

Związek Polskiego Leasingu prognozuje, że w kolejnym półroczu 2016 roku wzrośnie dynamika  rejestracji nowych pojazdów lekkich. ZPL spodziewa się wzrostu nawet do 17,4% w skali roku. Można przypuszczać, że korzystne przepisy fiskalne, mocny popyt krajowy i dobra koniunktura w handlu przyczynią się do realizacji tych rokowań.

[1] Na podstawie danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego