Prestiżowe nieruchomości na świecie. Jakie inwestycje wybierają zamożni Polacy?

0

Rynek nieruchomości luksusowych ciągle się rozwija, a zamożni Polacy coraz częściej decydują się na zakup ekskluzywnego mieszkania, apartamentu czy domu także poza granicami kraju. Popularnym trendem jest kupowanie nieruchomości w europejskich kurortach, takich jak Grecja, Hiszpania lub Włochy, które najczęściej pełnią funkcję wakacyjnych rezydencji. Ich posiadanie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe, ale przede wszystkim podkreśla wysoki status społeczny.

Na cenę inwestycji luksusowej wpływa nie tylko jej lokalizacja, wykończenie i powierzchnia, ale przede wszystkim ekskluzywny charakter. Za standard i prestiż wynikający z posiadania nieruchomości, w których znajdują się winnice, SPA, siłownia, duże garaże na drogie samochody, a w ogrodzie baseny i pola golfowe najzamożniejsi są w stanie wydać kilka czy nawet kilkanaście milionów.  W ostatnich latach statystyki dotyczące zamożnych Polaków wzrosły – w ubiegłym roku liczba milionerów wynosiła ok. 20 tys. W naszym kraju rośnie także wartość rynku dóbr luksusowych, który obecnie szacowany jest na 14,3 mld zł.

Nieruchomości luksusowe w Polsce

Według ostatniego raportu KPMG wartość nieruchomości luksusowych na rynku pierwotnym wynosi 500 mln zł, z czego największą popularnością cieszą się apartamenty. Ich ceny zaczynają się od miliona zł, a wartość za metr kwadratowy to ok. 16,5 tys. zł. Zamożni Polacy nadal bardzo często decydują się na budowanie rezydencji według indywidualnych projektów na rozległych działkach podmiejskich, jednak największą część rynku pod względem wartości stanowią luksusowe apartamenty miejskie. Z uwagi na ograniczony popyt, liczba rezydencji (ekskluzywne domy wolnostojące) jest stosunkowo niewielka. Najwięcej takich nieruchomości budowanych jest na obrzeżach największych Polskich miast, takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto. Ich wartość w stanie deweloperskim zaczyna się od 1,5 mln zł., przy czym należy wziąć pod uwagę, że koszty wykończeniowe utrzymują się na podobnym poziomie. – Wśród apartamentów największą popularnością wśród zamożnych Polaków cieszą się te typu „penthouse”, czyli znajdujące się na ostatnich piętrach luksusowych budynków. Rocznie w Polsce przeprowadzanych jest około 200 ekskluzywnych transakcji, z czego średnio 180 przypada na apartamenty, a 25 na rezydencje. W Warszawie najwięcej takich apartamentów kupuje się na Górnym Mokotowie oraz w okolicach Parku Łazienkowskiego, z kolei w Krakowie i we Wrocławiu w okolicach Starego Miasta. Bez wątpienia zapotrzebowanie na różnego rodzaju dobra luksusowe w Polsce, w tym na nieruchomości, rośnie każdego roku – komentuje Agata Stradomska, Manager ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska.

Czytaj również:  Niewiele potrzeba, by zburzyć spokój

Inwestycje zagraniczne