Prognozy NBP dla wzrostu gospodarczego na 2017. Plotki z EBC

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Poznaliśmy prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji  NBP na 2017 rok. Islandia znosi kontrolę kapitału. Plotki o możliwym wzroście stóp procentowych w strefie euro umacniają europejską walutę.

Znamy projekcje gospodarcze NBP

W 2017 roku wzrost gospodarczy ma wynieść imponującej 3,7%. Inflacja ma wzrosnąć niewiele powyżej 2% i nie przekroczyć celu inflacyjnego. Powodem tak optymistycznej prognozy jest napływ środków unijnych oraz zwiększonymi inwestycjami firm. Założenie to bazuje na tym, że spadnie niepewność, którą wielu przedsiębiorców zgłaszało jako powód wstrzymania inwestycji. Prognoza ta pod względem wzrostu jest nawet lepsza niż ta z listopada o 0,1%. Miejmy nadzieję, że nie będzie poprawki z 2016 roku, gdzie co prognozę pogarszały się perspektywy naszej gospodarki. Jak to wpływa na waluty? Im lepsze parametry osiąga gospodarka tym mocniejsza staje się jej waluta.

Koniec kontroli kapitału

Islandia właśnie zniosła przepisy ograniczające przepływ kapitału. Jest on zniesiony od razu dla wszystkich grup. W ten sposób kraj ten wraca na międzynarodowe rynki finansowe. Powodem wprowadzenia ograniczeń był silny kryzys wywołany globalnymi problemami roku 2008. Głównym powodem strachu był szybko odpływający kapitał zagraniczny gwałtownie osłabiający lokalną walutę. Obecnie po latach działania przepisów gospodarkę udało się ustabilizować. PKB odrabia straty z lat kryzysu, rosnąc tylko w 2016 roku o 7,2%. Co ważne rosną rezerwy walutowe co powoduje, że ryzyko związane z nagłą utratą wartości przez koronę nie są istotne.

Plotki z EBC

Agencja Reutera poinformowała jakoby w Europejskim Banku Centralnym rozważano podwyżkę stóp procentowych jeszcze przed zakończeniem QE3. Podobno dyskusja była krótka i pozbawiona istotnego poparcia, jednakże sam jej fakt wystarczył do umocnienia się euro. Powodem takiej reakcji był fakt, że scenariusz ten neguje wielokrotnie wygłaszane przez Mario Draghiego zdanie, że perspektywa ewentualnych podwyżek jest bardzo odległa. Umocnienie euro jest naturalną reakcją na oczekiwany wzrost stóp procentowych. Inwestorzy dotychczas uciekali z pieniędzmi ze strefy euro ze względu na długotrwałą perspektywę ujemnych stóp procentowych. Doniesienia te będą dzisiaj z pewnością szeroko komentowane, gdyż w godzinach popołudniowych większość najważniejszych osób w EBC będzie miało swoje wystąpienia na konferencji w Niemczech.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl