Przygotowania na Brexit. Kolejne słabe dane z Niemiec

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Rząd Theresy May przygotowuje się na najgorsze w kontekście Brexitu. Optymizm przedsiębiorców za naszą zachodnią granicą wyraźnie spada. Wenezuela powodem kolejnych konfliktów z Rosją.

Wielka Brytania przygotowuje się na Brexit

Jeżeli nie dojdzie do przedłużenie terminu za 2 miesiące Londyn nie będzie już w Unii Europejskiej. Rządzący przeglądają właśnie rozwiązania jakie będą mogły zostać wprowadzone w przypadku skrajnych rozwojów sytuacji. Im głośniej jest o skrajnych rozwiązaniach w tym tak zwanym twardym Brexicie tym słabiej zachowuje się funt. Ostatnie dwa tygodnie to stabilny ruch w górę brytyjskiej waluty wywołany oddalaniem się negatywnych scenariuszy. Z kolei dzisiejszy poranek widzimy lekkie osłabienie brytyjskiej waluty wywołane przygotowaniami na najgorsze.

Słabe dane z Niemiec

W piątek opublikowano indeks instytutu IFO. Jest to wskaźnik pokazujący na podstawie ankiet wypełnianych przez niemieckich przedsiębiorców jakie będą zmiany koniunktury. Wynik 99,1 punktu jest o tyle niepokojący, że oczekują oni dalszego pogorszenia sytuacji. Pogarszanie się nastrojów w głównej gospodarce strefy euro nie może sugerować tylko problemy dla tej waluty. Gdyby faktycznie doszło do spowolnienia w Europie odbiłoby się to negatywnie nie tylko na euro ale również na bardzo silnie powiązanym z euro złotym.

Prezydent Maduro odrzuca przyspieszone wybory

Przyspieszone wybory były warunkiem w postawionym przez największe państwa Unii Europejskiej ultimatum. Otrzymał on 8 dni na wyznaczenie nowej daty. Nie zabrakło oczywiście mocnych słów. Problem jest o tyle palący, że do krytyki samego ultimatum przyłączyli się Rosjanie. Moskwa stoi po stronie dotychczasowego prezydenta pomimo stylu w jakim wyeliminował kontrkandydatów oraz przeprowadził wybory. Może to doprowadzić do dodatkowych konfliktów z Rosją. Część państw zachodnich już teraz uznała lidera opozycji za tymczasowego prezydenta, są wśród nich USA, Kanada i Izrael.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl