Rajd na banki po prezentacji prezydenckiego projektu ustawy frankowej

0

Banki zaangażowane w kredyty frankowe zyskują już ponad 10 proc., ponieważ okazało się, iż zaproponowane w prezydenckim projekcie tzw. „ustawy frankowej” rozwiązania są znacznie korzystniejsze dla sektora bankowego od proponowanych wcześniej scenariuszy.

W zaprezentowanym na konferencji prasowej w Kancelarii Prezydenta projekcie, najpoważniejszym zapisem będzie dla banków konieczność zwrotu kredytobiorcom niesłusznie naliczonych spreadów. Koszty zwrotu spreadów przez banki wyniosą pomiędzy 3,6-4 mld zł. To znacznie kontrastuje z wcześniejszymi, katastrofalnymi dla banków kosztami, szacowanymi nawet na 70 mld zł, gdyby został wprowadzony najbardziej kosztowny scenariusz ustawy. Inwestorzy od rana wzięli się za zakupy akcji banków zaangażowanych w kredyty frankowe, a po tym jak na konferencji prasowej wcześniejsze plotki potwierdziły się, na notowaniach banków nastąpiła prawdziwa euforia. Getin Noble Bank, najbardziej procentowo zaangażowany w „frankowe kredyty”, zyskuje już ponad 25 proc.! Pozostałe banki, takie jak Bank Millenium, mBank czy PKO BP zyskują ponad 10 proc. Ten ostatni, ze względu na 14 proc. zaangażowanie w indeksie WIG20, wpływa na ponad 2 proc. wzrost tego indeksu, podczas gdy spora część europejskich indeksów zalicza dziś spore, ponad 1 proc. spadki.

Polski złoty zyskuje dziś wyraźnie na wartości do głównych walut, wsparty przez nowe, znacznie mniej kosztowne dla sektora bankowego, założenia tzw. „ustawy frankowej”. Pozytywnie na umocnienie złotego wpływa również komentarz prezesa NBP, iż stabilizacja stóp w najbliższym kwartale wydaje się oczywista. Kontrastuje to z oczekiwaniami części analityków co do obniżki stóp procentowych w związku z utrzymującą się w Polsce deflacją. Para EURPLN traci obecnie ponad 0,8 proc. handlując nieco powyżej poziomu 4,32. Para USDPLN traci obecnie ponad 1 proc. handlując nieco powyżej poziomu 3,86. Para CHFPLN traci obecnie ponad 0,9 proc. handlując poniżej poziomu 4,0. Para GBPLN traci obecnie ponad 0,7 proc. handlując nieco powyżej poziomu 5,11.

Czytaj również:  OPEC przedłuża cięcia wydobycia

Japoński jen jest najmocniejszy od 3 tygodni do większości walut, po tym jak japoński rząd ogłosił, iż wyda dodatkowo 4,6 bln jenów (około 45 mld dolarów) w obecnym roku fiskalnym, co będzie częścią wartego 28 bln pakietu stymulującego gospodarkę, ogłoszonego przez premiera Shinzo Abe w zeszłym tygodniu. Jen został dodatkowo wsparty przez byłego wiceministra finansów Eisuke Sakakibara, który w poniedziałkowym wywiadzie ostrzegł, że jen może się umocnić do poziomu 90 jenów za dolara. Para USDJPY traci obecnie 0,5 proc. i handluje poniżej poziomu 102 jenów. Para EURJPY traci obecnie 0,3 proc. i handluje poniżej poziomu 114 jenów. Para GBPJPY traci obecnie 0,1 proc. i handluje poniżej poziomu 135 jenów. Dolar australijski zyskuje ponad 0,5 proc. do dolara amerykańskiego i handluje powyżej poziomu 0,7570, pomimo iż Bank Rezerwy Australii obciął w nocy stopy procentowe o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. Dolar zyskuje bo obniżka może być ostatnią i oznaczać koniec cyklu poluzowywania pieniężnego.