Raport: Chmura obliczeniowa w polskim e-biznesie

0

Odpowiedni poziom obsługi ważniejszy od ceny, obniżka kosztów w organizacji, ale również obawa przed utratą poufnych danych – tak polski e-biznes ocenia chmurę obliczeniową w badaniu przeprowadzonym przez e24cloud. Prezentujemy wyniki ankiety „Chmura obliczeniowa w polskim e-biznesie”.

Rozwiązania cloud computing są już powszechnie wykorzystywane przez biznes, ale tempo ich rozwoju rok do roku utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Według analityków IDC wydatki firm na usługi świadczone w modelu chmurowym dzisiaj stanowią 15 proc. budżetów IT, a mają wzrosnąć nawet do ok. 35 proc. Widząc zwiększenie zapotrzebowania rynku na tego rodzaju usługi, e24cloud postanowił zapytać przedstawicieli e-biznesu, jakie jest ich zdanie na temat chmury obliczeniowej. I tak wśród odpowiedzi na pytanie z jakiej infrastruktury IT korzystają ankietowani, rozwiązania cloud znalazły się na drugim miejscu, ustępując jedynie miejsca serwerom in-house. Z odpowiedzi badanych wynika również, że decyzja dotyczące rozbudowy infrastruktury IT w pierwszej kolejności należy do właścicieli firmy (52 proc.), a następnie do CTO (25 proc.) oraz członków zespołu IT (23 proc).

Poziom obsługi – najważniejszy przy wyborze dostawcy

Wśród przedstawicieli polskiego e-biznesu rośnie świadomość jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dostawcy rozwiązań cloud. Osoby, które decydują się na tę formę usługi, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na poziom obsługi – wskazała tak większość, bo aż 46 proc. badanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie czynniki jak: cena (19 proc.) oraz bezpieczeństwo, (19 proc.) natomiast najmniej osób wskazało na dostępność (15 proc.).

– Klient musi otrzymać ofertę, która będzie dopasowana do jego potrzeb zarówno pod względem jakości jak i dostępności usługi, z której ważności klienci często nie zdają sobie sprawy. Chmura obliczeniowa zapewnia dla biznesu optymalne działanie w momencie np. zwiększonej ilości odwiedzin serwisu i nie wiąże się z koniecznością budowania całej infrastruktury. Dzięki świadomości zastosowań i nowej technologii przedsiębiorstwa są w stanie osiągnąć sukces, stąd dobrym znakiem jest, że przy wyborze dostawcy na pierwszym miejscu stawiają właśnie poziom usługi. – komentuje Bartosz Misiaszek, Product Manager z e24cloud.

Spośród celów do jakich najczęściej wykorzystuje się chmurę, ponad połowa ankietowanych wskazała na firmowe aplikacje(54 proc.). Natomiast na pytanie o czynnik, który przekonał badanych do wyboru/zmiany chmury, najwięcej wskazań padło na odpowiedź: obniżka kosztów (40proc). Kolejne miejsca zajęły: administrowanie serwerami w chmurze (23 proc.), łatwość we wprowadzaniu nowych produktów (21proc.) oraz elastyczna zmiana parametrów (15 proc.).

Czytaj również:  mLeasing kupuje LeaseLink i zwiększa swój udział w obsłudze MSP

Największe zagrożenia?

Mimo wzrostu zainteresowania chmurą obliczeniową cały czas pojawiają się wśród użytkowników obawy dotyczące korzystania z tego typu usługi. Wśród najczęstszych zagrożeń ankietowani wskazali na fakt powierzenia danych zewnętrznej firmie oraz komplikacje związane z potencjalną zmianą dostawcy – obie odpowiedzi po 32 proc. głosów.

– Dostawcy usług cloud temat bezpieczeństwa traktują priorytetowo. Zabezpieczenia w postaci: certyfikatów bezpieczeństwa, szyfrowania i kilku stopniowej weryfikacji procesu logowania, kontroli ruchu w chmurze, fizycznych i proceduralnych zabezpieczeń centrów danych, to tylko kilka przykładów działań, które zapewniają bezpieczeństwo dla przechowywanych informacji. – przekonuje Bartosz Misiaszek, Product Manager z e24cloud.

Przyszłość chmury w e-biznesie

W jaką stronę zmierzają rozwiązania cloud? Ankietowani, na pytanie z jakich usług dodatkowych chcieliby korzystać w chmurze, wymieniają: backupy danych/kopie zapasowe (52proc.) oraz ochronę przed atakami DDoS (36proc.). Tylko w ubiegłym roku liczba takich ataków wzrosła o 180 proc. względem poprzedniego (Akamai). Natomiast jeśli chodzi o plany związane ze zwiększeniem swojej infrastruktury IT, wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się: dodatkowy serwer lub serwery wirtualne (44proc.) oraz dodatkowe backupy (25proc.). Warto również zaznaczyć, że 21 proc. badanych nie planuje na ten moment rozbudowy infrastruktury IT.

– Coraz częściej do głosu w kontekście chmury obliczeniowej zaczyna dochodzić model hybrydowy. Chmura hybrydowa to kompromis, w których część zasobów może być administrowana za pomocą wewnętrznej infrastruktury, natomiast druga część poprzez usługi oparte na chmurze obliczeniowej dostawcy. Daje to możliwość dopasowania środowiska do konkretnej części biznesu przedsiębiorstwa. – tłumaczy Tomasz Sobol, Dyrektor Marketingu Beyond.pl.

Rozwijająca się technologia, analiza coraz większej ilości danych, dostępność serwisu niezależna od skali zainteresowania – tak wygląda codzienność przedsiębiorstw w sieci. Często to od dostępności aplikacji i strony internetowej zależeć może sukces e-biznesu, stąd tak istotne jest korzystanie z nowoczesnej infrastruktury IT, dbanie o podnoszenie poziomu usług, obniżenie kosztów oraz inwestowanie w nowe rozwiązania dostępne na rynku.

*******************

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z serwisami Nowy Marketing oraz Mam Startup za pomocą ankiety w której wzięło udział 150 przedstawicieli takich branż jak m.in. E-commerce, Software House, Startup w dniach 23.05 – 30.06.