Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2010 roku”

0

Z najnowszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2010, pierwszy raz od miesięcy spadła stopa bezrobocia – do poziomu 12,9%. Także urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Optymistyczne wnioski, dotyczące popytu na pracowników, przynosi także analiza ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. W I kwartale 2010 pracodawcy zamieścili w nim ponad 54 tys. ofert pracy, o 46% więcej niż rok wcześniej o tej porze.

Znaczący wzrost liczby rekrutacji prowadzonych przez pracodawców można było zaobserwować już w styczniu, kiedy to opublikowano 17 835 ofert względem 12 865 w grudniu 2009 r. W marcu odnotowano kolejny wzrost – do poziomu ponad 20 tys. ogłoszeń. I kwartał roku ostatecznie zamknął się liczbą 54 636 ofert pracy. Podobną liczbę ogłoszeń odnotowano ostatnio w III kwartale 2008 r., który był ostatnim dobrym okresem na rynku pracy przed kryzysem.

Nowych pracowników najczęściej poszukiwały branże: handlowa, z której pochodziła co trzecia oferta umieszczona w serwisie Pracuj.pl (ponad 17 tys. ogłoszeń); bankowość, finanse, ubezpieczenia z ponad 8,6 tys. ofert oraz budownictwo i nieruchomości z ponad 6 tys. propozycji.

I kwartał tego roku był zdecydowanie lepszy dla branży przemysłu chemicznego, która odnotowała ponad 90% przyrost ofert pracy w stosunku do analogicznego okresu w 2009 roku. Informacje o poprawie koniunktury w tym sektorze przynoszą także najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają bieżącą koniunkturę optymistycznie. Duży, bo ponad 70% wzrost liczby prowadzonych rekrutacji odnotowała również branża finansowa, która najlepiej wśród przedsiębiorstw świadczących usługi oceniła obecną koniunkturę.

Co ciekawe, choć wg danych GUS ogólna sytuacja gospodarcza oceniana jest negatywnie w firmach z branży logistycznej, to z danych Pracuj.pl wynika, że w stosunku do I kwartału 2009 pracodawcy z tego sektora umieścili o ponad połowę więcej ofert pracy. Na specjalistów z tej dziedziny czekało w sumie prawie 2,5 tys. ofert. Najwięcej dla zawodowych kierowców, spedytorów, pracowników magazynów i specjalistów ds. logistyki.

Czytaj również:  Polska drugim największym płatnikiem piwnej akcyzy w Unii Europejskiej

Najczęściej poszukiwani

Podobnie jak w poprzednim kwartale, pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. sprzedaży – blisko połowa (47%) wszystkich propozycji przeznaczona była właśnie dla nich. Na drugim miejscu znalazły się oferty dla osób chcących pracować w działach obsługi klienta i call center, do nich skierowane było ponad 10 tys. ofert, czyli niemal co piąte ogłoszenie zamieszczone w Pracuj.pl.

Na wybór ofert pracy nie mogli również narzekać specjaliści od IT. W I kwartale 2010 czekało na nich ponad 9 tys. propozycji. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami IT byli programiści, do których skierowanych było 40% wszystkich propozycji z tej kategorii. Z analizy Pracuj.pl wynika, że programiści powinni szukać pracy przede wszystkim w woj. mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim, skąd pochodziła połowa wszystkich ogłoszeń dla tej grupy.