Rezerwacje podróży poprzez urządzenia mobilne

0

Criteo, firma zajmująca się marketingiem efektywnościowym display, zaprezentowała raport Travel Flash 2014. Widać w nim wyraźnie rosnący udział urządzeń mobilnych wykorzystywanych przy planowaniu podróży i związanych z nią zakupach. Dokument pozwala uzyskać wgląd zarówno w udział rynkowy i wartość rezerwacji generowanych przez urządzenia mobilne, jak i w to, jaki mają one wpływ na kampanie reklamowe branży turystycznej. Zaprezentowane dane dotyczą stron z kategorii „podróże”, w tym stron linii lotniczych, hoteli, wypożyczalni samochodów, usług rejsowych czy wynajmu apartamentów.

W Travel Flash Report zawarto dane aktywności na ponad 1000 stron z kategorii “podróże” w pierwszej połowie 2014 roku. Najważniejsze wnioski z raportu:

Dane globalne:

  • Liczba rezerwacji mobilnych rośnie szybciej, niż rezerwacji dokonywanych na komputerach stacjonarnych (odpowiednio 20 i 2 proc. wzrost w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r.)
  • Już 21 proc. rezerwacji hotelowych dokonywanych jest przez smartfony i tablety.
  • Kategorią o największej penetracji przez urządzenia mobilne (globalnie 34 proc.) jest wynajem apartamentów w modelu peer-to-peer.
  • Wartość mobilnych rezerwacji rośnie niemal w każdej kategorii. Średnia wartość rezerwacji lotniczej była wyższa o 21 proc., rezerwacji samochodu – 13 proc. Jedynie w wypadku hoteli, średnia wartość  rezerwacji z urządzeń mobilnych była o 30 proc. niższa, niż w wypadku desktopów.
  • Rezerwacje przez aplikacje stanowią już 12 proc. wszystkich rezerwacji dokonywanych przez urządzenia mobilne.
  • Wartość rezerwacji na różnych urządzeniach mobilnych jest zróżnicowana pod względem kategorii; przeciętnie, użytkownik iPada wydaje na pakiet świadczeń turystycznych o 600 dolarów więcej, niż właściciel urządzenia z systemem Android, jednak to wartość rezerwacji przy wykorzystaniu sprzętu z Androidem jest wyższa w wypadku samych rezerwacji lotniczych.

Dane regionalne:

  • Jeśli chodzi o udział urządzeń mobilnych wśród wszystkich rodzajów rezerwacji, prowadzi region Azji i Pacyfiku (20 proc. udział). Z drugiej strony, w Niemczech i Brazylii mniej niż 10 proc. rezerwacji dokonywanych było za pomocą urządzeń takich, jak smartfony czy tablety.
  • Największy sezonowy wzrost zanotowano w wypadku Ameryki Łacińskiej; 42 proc. wzrost rezerwacji online łączy się z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej FIFA World Cup w Brazylii.
  • Liczba rezerwacji mobilnych dokonanych w biurach podróży wzrosła w  Europie i Stanach Zjednoczonych o 50 proc., jednak przeciętna wartość spadła o 19 proc. Jeżeli chodzi o rezerwacje hotelowe, w pierwszej połowie 2014 roku utrzymywały się na stabilnym poziomie, szczytowe wartości przypadły na luty i czerwiec.
Czytaj również:  Przyspiesza cyfrowa rewolucja w opiece medycznej. Wideowizyty i telekonsultacje stają się coraz popularniejsze