Rządowi zabraknie pieniędzy na Program 500+, czy to możliwe

0

Dodatkowe podatki przygotowane przez rząd przynoszą mniejsze wpływy niż zaplanowano na cały rok. Wykonanie tegorocznego budżetu państwa nie powinno być jednak zagrożone. Bardzo poważne problemy mogą ujawnić się w przyszłym roku i wtedy pojawią się zagrożenia dla realizacji programów socjalnych obiecanych przez PiS i prezydenta
Rządowi brakuje pieniędzy na realizację Programu 500+. Takie informacje pojawiają się coraz częściej. Ostatnio wspominał o tym min. Henryk Kowalczyk. Podawał, że brakuje 5 mld zł.
Wykonanie budżetu państwa po sześciu miesiącach jest dobre. Jednak podatek bankowy czy dodatkowe opodatkowanie handlu przynosi mniejsze korzyści niż się spodziewał rząd.
– Problemy ze stanem budżetu państwa mogą pojawić się dopiero w przyszłym roku, a wiele zależeć będzie od obiecywanego podwyższenia ściągalności podatków, a zwłaszcza VAT – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Już teraz nie ma pewności co do tego czy wpływy z VAT rzeczywiście rosną, czy też jak mówią niektórzy przedsiębiorcy, urzędy przestały im zwracać należny VAT.

Czytaj również:  Co dalej z kursem franka szwajcarskiego – wyjaśnia główny ekonomista XTB