Sektor MŚP musi otworzyć się na nowe technologie

0

Polskie firmy z sektora MŚP wciąż niechętnie inwestują w rozwiązania z zakresu nowych technologii. Tymczasem, korzystanie z nowoczesnych narzędzi IT przekłada się zarówno na rozwój i optymalizację kosztów, jak również na wizerunek firmy i budowanie jej przewagi konkurencyjnej.

Jedną z cech charakterystycznych polskich przedsiębiorstw z sektora MSP jest niski poziom inwestycji. Kolejną bolączką jest struktura wspomnianych inwestycji. Zgodnie z raportem „Cyfryzacja polskiego sektora MMŚP” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan, home.pl oraz Microsoft, wartość brutto nakładów przedsiębiorstw przeznaczanych na rozwiązania z zakresu IT to 3,5-4,5 proc. wartości nakładów inwestycyjnych firm na aktywa trwałe ogółem. Tymczasem, w dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju nowych technologii, to właśnie inwestycja w innowacje jest kluczem do osiągniecia najlepszych efektów biznesowych, jak i wizerunkowych. O tym, dlaczego warto wdrażać innowacje w małych i średnich firmach mówi Alan Pajek, twórca aplikacji MPS Satellite, pozwalającej na generowanie oszczędności w firmie poprzez monitorowanie środowiska druku.

IT w służbie biznesu

Mówiąc o nowoczesnych narzędziach IT mam na myśli trzy podstawowe grupy. Pierwsza grupa to narzędzia usprawniające pracę, automatyzujące procesy biznesowe i tym samym produktywność naszego zespołu. Kolejna to narzędzia proklienckie – zwiększające sprzedaż i komunikację z naszymi odbiorcami, a trzecia to te wspierające współpracę z naszymi partnerami biznesowymi. Wszystkie trzy grupy narzędzi łączy jedno – mają niekwestionowany wpływ na wyniki finansowe naszej organizacji. Aż 80 proc. właścicieli oraz pracowników firm z sektora MŚP potwierdza, że inwestycja w narzędzia IT wpływa pozytywnie na optymalizację procesów biznesowych – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Ipsos w tym roku. Tak wysoka liczba to wynik kilku, głównych czynników – to właśnie w mniejszych przedsiębiorstwach zwrot kosztów przeznaczonych na nowoczesne rozwiązania jest najszybszy. Ponadto, same nakłady, jakie musimy zainwestować są również relatywnie niskie, nie mówiąc już o mniejszym ryzyku.

Czytaj również:  Co nas czeka w cyberbezpieczeństwie w 2018 roku?

Bądź o krok przed konkurencją

Wiemy już, że nowe technologie oznaczają dla większości firm zwiększenie efektywności finansowej, która z kolei oznacza dla przedsiębiorstwa rozwój oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Dobroczynne działania rozwiązań IT potwierdzają wspomniane wcześniej wyniki badania Ipsos – niemal 60 proc. pracowników i właścicieli firm przyznaje, że dostrzega wpływ cyfryzacji na rozwój nowych źródeł przychodów dla biznesu. Równie istotna jest dzisiaj możliwość wyróżniania się na tle konkurencji, zwłaszcza że oczekiwania ze strony naszych klientów nieustannie rosną, a każde nasze działanie jest uważnie monitorowane przez konkurencyjne organizacje. Ujmując rzecz kolokwialnie, musimy wszystko robić więc szybciej i sprawniej, zachowując przy tym wysoką jakość. A to właśnie produkty i usługi z rynku IT pozwalają na rozwój i doskonalenie naszej oferty. Co więcej, dzięki nim możemy też stawiać przed naszą firmą coraz ambitniejsze cele i kierunki rozwoju.

Bezpieczeństwo danych to bezpieczeństwo firmy