Sektor usług zajmuje już 3 mln mkw. powierzchni biur

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL
Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Już 3 miliony mkw. biur zajmuje sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, a w najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych wzrostów.

Firma JLL podsumowała aktywność firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu na największych rynkach biurowych w Polsce w I połowie 2019 roku.
W pierwszym półroczu 2019 najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęli niemal 190 000 mkw. biur, co przekłada się na jedną czwartą łącznego popytu w Polsce. Jeszcze większe znaczenie sektora widoczne jest na głównych rynkach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Lublin, Szczecin), gdzie prawie co drugi metr był wynajęty przez firmę reprezentującą tę branżę. – Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Dwie z trzech największych transakcji najmu w I połowie roku zostało podpisanych w Kraków – Sabre zajęło 16 000 mkw. w Tischnera Office, natomiast Ailleron wynajął 8 600 mkw. powierzchni w Podium Park B. Z kolei w Gdańsku Nordea podpisała umowę na 10 800 mkw. w biurowcu Olivia Star.

Sektor na trzech milionach

Z danych ABSL wynika, że sektor usług dla biznesu zatrudnia dziś ok. 307 000 osób, z perspektywą wzrostu do 336 000 w I kw. 2020 r., a rozwój ten przekłada się bezpośrednio na sytuację na rynku biurowym.

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Z naszych szacunków wynika, że łącznie w całej Polsce centra usług dla biznesu zajmują już ok. 3 mln mkw., a patrząc na aktywność firm z tej branży w ostatnich latach, możemy spodziewać się wzrostu tego wolumenu w nadchodzących w nadchodzących miesiącach.-Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Jak wynika z danych JLL, najwyższy (58%) udział sektora w zajętej powierzchni biurowej przypada na Kraków. Drugie miejsce, z 53%, przypadło Łodzi, a trzecie z 49% ponownie zajął Wrocław.

Miasto Udział sektora usług w zajętej powierzchni
Kraków 58%
Łódź 53%
Wrocław 49%
Lublin 43%
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 38%
Szczecin 37%
Poznań 34%
Trójmiasto 34%
Warszawa 11%

Źródło: JLL, www.bazabiur.pl, I poł 2019 r.

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL
Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL

Ambitne plany biznesowe sektora usług potwierdzają wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Są też istotną przesłanką dla podejmowania decyzji przez deweloperów oraz fundusze, planujące rozwój swojego biurowego portfolio na polskim rynku. Wielu najemców z tej branży rozważa zarówno ekspansję w ramach już zajmowanych projektów biurowych, jak i otwarcie kolejnych centrów w nowych lokalizacjach. To z kolei prowadzi do coraz szybszego wzrostu podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w miastach regionalnych.

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor ds. Reprezentacji Najemcy w JLL

Dynamiczny rozwój sektora usług oznacza nie tylko mocny popyt, ale również zmianę funkcji i charakterystyki nowoczesnych przestrzeni biurowych oraz samych przestrzeni do pracy.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Workplace Advisory w JLL
Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Workplace Advisory w JLL

Konkurencja o kadry, zmieniające się potrzeby pracowników, ale również zróżnicowanie pokoleniowe i osobowościowe w zespołach stawia przed firmami nowe wyzwania jeśli chodzi o dobór oraz organizację przestrzeni biurowych. Znaczenia nabierają elastyczność powierzchni oraz – co może się wydawać zaskakujące – emocje i doświadczenia z nią związane. A firmy z sektora usług dla biznesu zatrudniające tysiące pracowników stają się prekursorem zmiany na szeroko pojętym rynku przestrzeni biurowych. – Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy, JLL

JLL to lider w obszarze reprezentacji firm z sektora usług dla biznesu i pierwsza firma doradcza, która dostrzegła potencjał sektora jako jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki. W ubiegłym roku eksperci JLL brali udział w transakcjach najmu dla firm z branży na ok. 100 000 mkw. powierzchni, współpracując przy umowach zawieranych m.in. z IBM, UBS, Cisco, Standard Chartered Bank, Accenture, Olympus, Clariant, Ricoh, AstraZeneca, Foss, Dentons EMEA Business Services oraz wieloma innymi.