Środa na rynkach. Mieszane dane ze Stanów Zjednoczonych. Stopa bezrobocia w Polsce.

0
Wielewicki Mateusz – dealer walutowy InternetowyKantor.pl i Walutomat

Wczorajsze popołudniowe odczyty w USA nie należały do najlepszych. Indeks PMI dla przemysłu z wynikiem 52,1 pkt był niższy o 0,6 pkt od oczekiwań. Jednakże ważniejszą publikacją dla inwestorów okazała się liczba sprzedanych nowych domów. Prognozy analityków zostały przekroczone o 74 tysiące. Tak dobre dane spowodowały wzrost wartości dolara w stosunku do euro. Aktualnie kurs EUR/USD wynosi 1,12.

Dzisiejszego popołudnia poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości. Tym razem będzie to sprzedaż domów na rynku wtórnym. Analitycy oczekują wyniku na poziomie 5,51 milionów. Nie będzie to jednak jedyna publikacja ze Stanów w dniu dzisiejszym. Opublikowana zostanie tygodniowa zmiana liczby wniosków o kredyt hipoteczny, zmiana zapasów paliw oraz indeks cen nieruchomości.

Środa pod względem ważnych wydarzeń makroekonomicznych wygląda bardzo ubogo. Jedyna informacja mogąca wpłynąć na bardziej zdecydowane ruchy inwestorów przedstawiona została o godzinie 8:00. Był to odczyt Produktu Krajowego Brutto w Niemczech. Zarówno dane kwartalne (0,4%), jak i te w ujęciu rocznym (3,1%), nie zaskoczyły rynków i trafiły w założenia analityków.

Poza odczytem PKB w Niemczech, opublikowana została stopa bezrobocia w Polsce. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wynosi ona 8,6%. Wynik ten nie zaskoczył rynków, ale spadek z 8,8% wobec poprzedniego odczytu oznacza dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce.

Złotówka kolejny dzień traci na wartości. Funt brytyjski kosztuje 5,03 zł, za euro przyjdzie nam zapłacić 4,31 zł. Cena frank wynosi dziś 3,95 zł, a dolar podrożał do 3,81 zł.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl