Stłuczki z obcokrajowcami coraz częstsze: jak otrzymać odszkodowanie?

droga transport samochód

Rekordowa liczba zagranicznych turystów w Polsce w 2016 r. przyczyniła się też niestety do wzrostu liczby wypadków i kolizji z udziałem aut o obcych tablicach rejestracyjnych. Jak otrzymać odszkodowanie z OC od zagranicznego ubezpieczyciela?

17,5 mln – tylu zagranicznych turystów odwiedziło Polskę w zeszłym roku. Niestety obok tej liczby pojawia się druga opublikowana przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: w 2016 r. doszło do 14,7 tys. kolizji i wypadków drogowych, w których uczestniczyły auta o zagranicznych numerach rejestracyjnych. Oznacza to wzrost o 22% w porównaniu do 2015 r. Jak uzyskać odszkodowanie z OC od ubezpieczyciela z zagranicy?

Ważny jest kraj zarejestrowania pojazdu

Po pierwsze trzeba podkreślić, że ważne jest to, w którym państwie auto jest zarejestrowane, a nie narodowość kierowcy czy właściciela pojazdu – podkreśla Katarzyna Butkiewicz z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. – Takie same zasady dotyczące otrzymania odszkodowania obowiązują w przypadku kolizji z Hiszpanem, który przyjechał do Polski swoim samochodem na tygodniowy urlop oraz z Polakiem na co dzień mieszkającym w Niemczech.

Jeśli doszło jedynie do kolizji (czyli nie ma osób rannych ani ofiar śmiertelnych) i jest jasne, kto jest sprawcą zdarzenia, nie trzeba wzywać policji na miejsce stłuczki. Poniższe punkty wyjaśniają krok po kroku, jak należy postępować w zależności od tego, kto jest poszkodowanym, a kto winnym kolizji, w której brało udział auto o zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Jesteś poszkodowanym w kolizji:

  1. Spisz potrzebne informacje: dane osobowe sprawcy, numer rejestracyjny pojazdu, numer ubezpieczenia OC / Zielonej Karty / ubezpieczenia granicznego, nazwę ubezpieczyciela. Warto też zrobić zdjęcia aut po kolizji oraz zagranicznych dokumentów.
  2. Upewnij się, czy przedstawiona polisa OC jest ważna (spójrz na daty obowiązywania).
  3. Wspólnie ze sprawcą sporządź oświadczenie o okolicznościach zdarzenia.
  4. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawdomówności obcokrajowca czy autentyczności jego dokumentów, wezwij policję.
  5. Na stronie PBUK sprawdź, czy zagraniczny ubezpieczyciel sprawcy ma w Polsce swojego przedstawiciela (nominowanego korespondenta). Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać kraj rejestracji auta i nazwę towarzystwa albo wpisać kod Zielonej Karty.
  6. Jeśli ubezpieczyciel sprawcy ma swojego korespondenta w Polsce, zgłoś szkodę bezpośrednio do tego przedstawiciela.
  7. Jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie ma przedstawiciela w Polsce, zgłoś szkodę do jednego z agentów PBUK: PZU albo Warty. Do tych towarzystw możesz się zgłosić także wtedy, kiedy nie uda Ci się ustalić, kto jest ubezpieczycielem winnego kierowcy z zagranicy.

Jesteś sprawcą kolizji:

Jeśli uszkodziłeś auto obcokrajowca, powinieneś postępować tak samo jak wtedy, kiedy uszkodzi się auto o polskich numerach rejestracyjnych – zaznacza Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

  1. Podaj poszkodowanemu potrzebne informacje: swoje dane osobowe, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela.
  2. Wspólnie z poszkodowanym sporządź oświadczenie o przebiegu zdarzenia.

Teraz to już poszkodowany musi odnaleźć korespondenta Twojego ubezpieczyciela
w swoim kraju i zgłosić u niego szkodę. Ty zostaniesz jeszcze tylko ewentualnie poproszony przez towarzystwo ubezpieczeniowe o potwierdzenie przebiegu zdarzenia.