REKLAMAtłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl
ENERGETYKA Strategia LW Bogdanka S.A. na lata 2013 – 2020 wraz z polityką...

Strategia LW Bogdanka S.A. na lata 2013 – 2020 wraz z polityką dywidendową

W dniu 03.06.2013 r. spółka ogłosiła Strategię rozwoju na lata 2013 – 2020. Najważniejsze elementy strategii to finalizacja, do 2015 roku, programu inwestycyjnego mającego na celu podwojenie wydobycia oraz dwukrotne zwiększenie zasobów operatywnych Spółki w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, i tym samym przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku. W efekcie zwiększenia wydobycia LW BOGDANKA S.A. zamierza do 2015 roku osiągnąć 20% udziału w rynku sprzedaży węgla energetycznego w kraju.
LW BOGDANKA zamierza także pozostać liderem efektywności w górnictwie, między innymi poprzez budowę „inteligentnej kopalni”. Będzie to możliwe dzięki dalszemu rozwojowi systemu zarządzania gospodarką złoża oraz dalszej informatyzacji i automatyzacji ciągu produkcyjnego w Spółce. W połączeniu z ciągłym usprawnianiem organizacji pracy i rozwojem outsourcingu, ma to zaowocować zmniejszeniem jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia (Unit Mining Cash Cost) o 15% do 2017 roku (w ujęciu realnym).
Spółka zamierza także wykorzystać potencjalne synergie z producentami energii i analizuje dwa projekty: modernizację i rozbudowę Łęczyńskiej Energetyki oraz współpracę z Grupą GDF SUEZ Polska Energia w ramach projektu budowy elektrowni o mocy 500 MWe w bliskim sąsiedztwie LW BOGDANKA.
Spółka ogłosiła także politykę dywidendową na najbliższe lata – zakłada ona rekomendację przeznaczenia na wypłatę dywidendy 60% skonsolidowanego zysku netto za lata 2013 -2015.
ZAKOŃCZENIE PROCESU INWESTYCYJNEGO W CELU PODWOJENIA PRODUKCJI
Spółka zamierza, do 2015 roku, sfinalizować program inwestycyjny, mający na celu podwojenie wydobycia, w porównaniu do osiągniętego w 2011 roku. W efekcie zwiększenia wydobycia Spółka zamierza do 2015 roku osiągnąć 20% udziału w rynku sprzedaży węgla energetycznego w kraju (wobec 10% na koniec 2011 roku i 14% na koniec 2012 roku).
Dodatkowo, dzięki modernizacji szybu 1.5 w Nadrybiu, LW BOGDANKA zamierza zwiększyć swoje zdolności produkcyjne do ok. 12 mln ton w 2018 roku.
PODWOJENIE ZASOBÓW I ZWIĘKSZENIE ŻYWOTNOŚCI KOPALNI DO 2050 ROKU
LW BOGDANKA zamierza blisko dwukrotne zwiększyć swoje zasoby operatywne w Lubelskim Zagłębiu Węglowym Spółka ubiega się o pozyskanie nowych koncesji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, w celu zwiększenia zasobów operatywnych do ok. 450 mln ton, z ok. 237 mln ton obecnie.
Tym samym, przy średnim rocznym poziomie produkcji netto sięgającym ok. 12 mln ton węgla, oznacza to przedłużenie żywotności kopalni do ok. 2050 r. (obecnie posiadane zasoby pozwalają na żywotność kopalni do 2034 r.).
DALSZE ZWIĘKSZANIE EFEKTYWNOŚCI I INTELIGENTNA KOPALNIA
LW BOGDANKA zamierza pozostać liderem efektywności i innowacyjnych rozwiązań w górnictwie, między innymi dzięki budowie „inteligentnej kopalni”.
Będzie to możliwe dzięki dalszemu rozwojowi systemu zarządzania gospodarką złoża oraz dalszej informatyzacji i automatyzacji ciągu produkcyjnego w Spółce.
LW BOGDANKA już dziś dysponuje unikalnymi w polskim górnictwie podziemnym rozwiązaniami jeśli chodzi o wspomaganie decyzji w procesie przygotowywania złoża do inwestycji, uwzględniającymi najnowsze rozwiązania techniczne w górnictwie światowym.
Spółka zamierza nadal rozwijać posiadany system zarządzania gospodarką złoża (opracowany wspólnie z Polską Akademią Nauk), w skład którego wchodzi m.in. cyfrowy model złoża (dotychczas jedyny w polskim górnictwie węgla kamiennego), cyfrowa mapa wyrobisk górniczych i cyfrowy harmonogram robót udostępniających, przygotowawczych oraz eksploatacyjnych.
Dodatkowo, w ramach budowy „Inteligentnej Kopalni” LW BOGDANKA jest także w trakcie budowy mapy obiektowej infrastruktury dołowej. Następnym krokiem będzie wdrożenie aktywnych tagów pozwalających na śledzenie stanu infrastruktury dołowej na mapie wyrobisk górniczych.
W efekcie powyższych działań, jak również dzięki ciągłemu usprawnianiu organizacji pracy i wykorzystaniu outsourcingu, Spółka zamierza zmniejszyć jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia (tzw. Unit Mining Cash Cost) o 15% do 2017 roku (w ujęciu realnym) w stosunku do roku 2012.
POTENCJALNE SYNERGIE Z PRODUCENTAMI ENERGII
Spółka zamierza także wykorzystać potencjalne synergie z producentami energii i analizuje dwa projekty:
  • realizację programu inwestycyjnego spółki zależnej – Łęczyńskiej Energetyki Sp. z o.o. – zakładającego wykonanie bloku energetycznego o mocy 69 MWt i 77 MWe wraz z niezbędnymi instalacjami pomocniczymi,
  • współpracę z Grupą GDF SUEZ Polska Energia w ramach projektu budowy elektrowni o mocy 500 MWe w bliskim sąsiedztwie LW BOGDANKA – Spółka byłaby kluczowym dostawcą paliwa w postaci węgla kamiennego oraz mułów węglowych i ich mieszanek.
Ostateczna decyzja dotycząca wyboru wariantu inwestycji zależeć będzie od wyników prowadzonych analiz.
FINANSOWANIE I POLITYKA DYWIDENDOWA
Spółka określiła niezbędny poziom środków pieniężnych dla zabezpieczenia ryzyk działalności operacyjnej Spółki w latach 2013 – 2015 na poziomie miesięcznych przychodów ze sprzedaży lub ok. 200 – 250 mln PLN. Spółka zamierza utrzymywać dług (dług oprocentowany plus zobowiązania pracownicze) na poziomie nie wyższym niż EBITDA x 1,50.
Jednocześnie Spółka opracowała politykę dywidendową, zakładającą przeznaczenie 60% skonsolidowanego zysku netto za lata 2013-2015 na wypłatę dywidendy. W ocenie Spółki taka polityka dywidendowa pozwoli na dalszą długoterminową budowę wartości Spółki, przy jednoczesnym zapewnieniu wypłat zysku dla akcjonariuszy na poziomie zgodnym z dobrymi praktykami światowych spółek surowcowych.
Exit mobile version