Tablet i smartfon w firmie problemem dla bezpieczeństwa danych

0

Aż 96 proc. ankietowanych Amerykanów, którzy korzystają z publicznego transportu, wykonuje swoje czynności służbowe za pośrednictwem ogólnodostępnego w nich Wi-Fi. Jednocześnie, aż jedna piąta respondentów przyznaje, że na swoim tablecie lub smarfonie nie ma hasła zabezpieczającego lub nawet PIN-u – to wnioski z badania firmy GFI Software. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte te dane powinny być niepokojące dla firm, które nie mają sposobów na odpowiednią ochronę swoich danych i systemów IT biorąc pod uwagę wskazane nawyki użytkowników w korzystaniu z urządzeń mobilnych. Edukacja pracowników, którzy muszą nauczyć się jak bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych w celach zawodowych powinna stać się dla firm priorytetem.

Szybkie tempo życia, ostra konkurencja w biznesie oraz era Internetu i technologii zmuszają pracowników do zajmowania się obowiązkami zawodowymi także poza miejscem pracy. Coraz częściej wykorzystują oni w tym celu nowoczesne urządzenia mobilne, smartfony i tablety, a koncepcja BYOD (Bring Your Own Device), umożliwiająca elastyczność i mobilność, stała się popularna w wielu przedsiębiorstwach.

„Z jednej strony smartfony i tablety stały się dużym ułatwieniem w sprawach służbowych (pracownik jest non stop on-line), z drugiej jednak strony ich stale zwiększająca się liczba w użyciu powoduje brak jakiejkolwiek kontroli nad ich wykorzystaniem do celów zawodowych. Przez urządzenia mobilne przepływają setki ważnych i często poufnych danych, a tymczasem nie chronimy tego typu urządzeń tak, jak choćby laptopów czy komputerów” – wyjaśnia Cezary Piekarski, Starszy Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Pokazuje to również badanie firmy Coalfire „BYOD Survey 2013: Employees and Companies Remain Lax with BYOD Security” . Wynika z niego, że 86 proc. użytkowników smartfonów i tabletów w USA używa ich zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. A 47 proc. respondentów korzystających z urządzań mobilnych w miejscu pracy, nie używa hasła zabezpieczającego, oraz że aż 30 proc. ma jedno hasło do wszystkich urządzeń. Dodatkowo aż 61 proc. ankietowanych przyznało, że zapisuje hasło na kartce papieru. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak świadomości istnienia cyberzagrożeń. Z badania wynika, że prawie połowa osób nie miała szkolenia IT w swoich firmach, które przygotowywałoby ich do odpowiedzialnego użytkowania smartfonów i tabletów w celach zawodowych. Jedna trzecia respondentów przyznała, że ich firmy nie mają możliwości zdalnego wymazania danych w przypadku zablokowania, zagubienia czy kradzieży urządzania. Co prawda w ciągu roku ich odsetek spadł o 17 pp., ale wciąż wydaje się to być dużym problemem.

Czytaj również:  Największe spadki na rynku surowców w I połowie 2018 r.

Z kolei połowa firm badanych przez Deloitte w ramach „2013 TMT Global Security Survey” stwierdziła, że posiada uregulowania dotyczące BYOD, a trzy czwarte badanych widzi w wykorzystaniu technologii mobilnych poważne zagrożenie. Stosowanie tradycyjnych mechanizmów ochronnych nie wystarczy, gdy pracownicy korzystają ze sprzętu znajdującego się poza kontrolą pracodawców.