Trump i władze Chin dążą do eskalacji wojny handlowej

Donald Trump

Władze Republiki Ludowej Chin ogłosiły w piątek, że mają zamiar wprowadzić cła w wysokości 5-10% na dobra importowane ze Stanów Zjednoczonych o szacowanej wartości 75 mld USD. Działania te będą odwetem, po tym jak na początku sierpnia prezydent Stanów Zjednoczonych D.Trump poinformował o nałożeniu 10-procentowgo cła na towary pochodzące z Chin o szacowanej wartości 300 mld USD. Chińskie odwetowe taryfy mają zostać wprowadzone w dwóch etapach: od 1 września oraz od 15 grudnia. Cłami mają zostać objęte: amerykańska ropa naftowa i soja oraz auta i części do nich. Po uzyskaniu informacji z Chin w piątek wieczorem, D.Trump ogłosił podniesienie opłat celnych na towary importowane do USA z Chin o łącznej wartości 550 mld USD. Taryfy celne objęły już prawie całość wymiany handlowej między USA a Chinami.

Po trzech tygodniach z rzędu strat, GPW w Warszawie notuje leki wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości w ciągu tygodnia 1,48%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły nieco wyższy wzrost 1,91%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień bez większych zmian: sWIG80 zyskał na wartości 0,12%, natomiast mWIG40 lekko osłabił się – o 0,07%.

W nadchodzącym tygodniu ważne odczyty danych makroekonomicznych będą publikowane w czwartek oraz w piątek. W czwartek (29.08.2019) poznamy dane o PKB Stanów Zjednoczonych oraz dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA. Z kolei w piątek (30.08.2019) inwestorzy będą mieli okazje poznać dane o dochodach i wydatkach amerykanów oraz znaczenie indeksu PCE core. Również, w piątek poznamy finalne dane o PKB Polski w II kwartale oraz wstępne dane o inflacji CPI w sierpniu.

Departament Zarządzania i Analiz SUPERFUND TFI S.A.