Trwa dyskusja o potrzebie wzmożenia inwestycji w UE

Trwa dyskusja o potrzebie wzmożenia inwestycji w UE

Minister finansów Mateusz Szczurek, na zaproszenie przewodniczącego frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) Guy’a Verhofstadta,  wziął udział w konferencji nt. pobudzenia gospodarki i inwestycji w Europie. Spotkanie odbyło się 6 stycznia br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Minister odniósł się do Planu inwestycyjnego dla Europy, przedstawionego w listopadzie ubiegłego roku przez Komisję Europejską, który będzie przedmiotem unijnych prac legislacyjnych w pierwszej połowie 2015 r. Podkreślił, że propozycja KE jest dobrym punktem wyjścia dla dalszych prac, ale zaproponowany Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) w obecnej formie jest niedofinansowany. To może prowadzić do realizacji tylko niewielkiego zakresu, mało ryzykownych projektów, które najpewniej i tak uzyskałyby finansowanie z rynku, a co za tym idzie do wypierania inwestycji prywatnych, czyli osiągnięcia dokładnie odwrotnego efektu od zamierzonego.  – Niedofinansowanie EFSI jest problemem, który może zostać rozwiązany przez wpłaty kapitału przez państwa członkowskie. Aby umożliwić wszystkim państwom członkowskim udział w EFSI, ich wpłaty do Funduszu nie powinny zwiększać deficytów budżetowych zgodnie z regułami statystycznymi, na których straży stoi Eurostat, tak jak ma to miejsce w przypadku wpłat do Europejskiego Mechanizmu Stabilności – wyjaśnił Mateusz Szczurek. – Jest to zadanie dla Komisji, która wkrótce ma przedstawić wniosek legislacyjny ws. EFSI – dodał.Zdaniem ministra to dodatkowe zaangażowanie państw członkowskich w Fundusz ułatwi także odpowiednie zaprojektowanie struktury zarządzającej nim.

Minister Szczurek przedstawił również 3 warunki polskiej wpłaty do EFSI: Polska nie może być jedynym krajem, który wpłaca; wkład powinien być właściwie traktowany statystycznie, nie powinien być zaliczany do deficytu budżetowego; należy zapewnić odpowiednią rolę  w nadzorze strategicznym dla  krajów wpłacających do Funduszu.

Jak zaznaczył, obecna napięta sytuacja w strefie euro wymusza podjęcie pilnych działań w sprawie pobudzenia inwestycji w Europie. Utworzenie nowego funduszu powinno zostać wykorzystane także do rozważenia, czy EFSI nie mógłby/powinien stać się stałym, integralnym elementem Paktu Stabilności i Wzrostu, jako dodatkowy antycykliczny mechanizm inwestycyjny. Dzięki temu Pakt byłby łatwiejszy do przestrzegania i wyegzekwowania również w złych czasach.