Tygodniowy przegląd rynku obligacji: prosimy zapiąć pasy – to miesiąc intensywnej działalności

0
Michael Boye
Michael Boye, Saxo Bank
  • To kluczowy miesiąc w kontekście banków centralnych i referendum w sprawie Brexitu 23 czerwca
  • Respondenci sondaży dotychczas preferowali pozostanie w Unii, jednak ostatnio zaczynają przeważać zwolennicy Brexitu
  • Biorąc pod uwagę przyszłą zmienność, podwyżka stóp Fed w czerwcu nadal wydaje się mało realna

Lato to zwykle spokojny, wakacyjny okres na rynkach finansowych ze względu na powolny napływ informacji i tendencję do porzucania wykresów na rzecz leżaków. W tym roku jednak może być konieczne przesunięcie urlopu, ponieważ w czerwcu będą mieć miejsce historyczne i (przynajmniej w świecie finansjery) przełomowe wydarzenia.

W Europie, gdzie w tym tygodniu rozpocznie się wdrażanie programu EBC dotyczącego skupu obligacji korporacyjnych, a komunikat EBC poznamy w najbliższy czwartek, szczególnie istotne będzie brytyjskie referendum w sprawie wyjścia z Unii 23 czerwca; sytuację można na bieżąco obserwować tutaj.

Chwilowo jednak wydaje się, że decyzja brytyjskich wyborców, która może całkowicie zmienić krajobraz polityczno-ekonomiczny w Europie, przyczyni się do utrzymania dotychczasowego kształtu UE, nie licząc ostatniego sondażu opublikowanego przez Guardian, według którego relacja przeciwników do zwolenników UE wynosi obecnie 52-48. Najważniejszym wydarzeniem dla rynku może więc okazać się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 15 czerwca.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej będą musieli przejść od słów do czynów w ramach ostatniej agresywnej retoryki, wskazującej na coraz większe szanse podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie. Mimo iż w tym momencie prawdopodobieństwo podwyżki wynosi 30%, naszym zdaniem na posiedzeniu w czerwcu decyzja ta nie zostanie podjęta ze względu na zbieżność terminów z referendum w sprawie Brexitu.

Następnie głos przejmą wyborcy w Hiszpanii przy okazji wyborów powszechnych 26 czerwca, kiedy to z pewnością mniejszość katalońska wykorzysta okazję do ponownego zadeklarowania niepodległości.

Związana z powyższymi wydarzeniami niepewność w ostatnim miesiącu wygenerowała pewną zmienność, w szczególności na rynkach wschodzących, co do których zasadniczo nasze analizy #SaxoStrats nie uległy zmianie lub uległy niewielkim korektom w dół po okresie bardzo dobrych wyników.

W ostatnim miesiącu zamieniliśmy poszczególne obligacje w ramach analizy spółki Thomas Cook, która ostrzegła o spadku sprzedaży ze względu na zagrożenie terrorystyczne, ale równocześnie zainicjowała buy-back obligacji. W efekcie obligacje z terminem w 2020 r. – nasza pierwsza inspiracja inwestycyjna – zostały wycenione nieco niżej w kontekście wcześniejszego wykupu, zmuszając nas do zastąpienia ich obligacjami z dłuższym terminem – 2021 r., których nie można wykupić przed 2018 r.

Lepsze wyniki odnotowały Banco do Brasil i Stena, które odrobiły już straty po zdecydowanej zmianie nastrojów w Brazylii, odpowiednio po wymianie składu rządu i po odbiciu cen ropy.

Michael Boye, Saxo Bank