FX 4 w tym tygodniu: jak wykorzystać osłabienie funta?

funt

Krótkie pozycje w parze GBP/USD

W ostatnim czasie dążyliśmy do kupna GBP poprzez sprzedaż pary EUR/GBP i strategia ta okazała się udana. W kontekście tego tygodnia podejrzewam jednak, że ruch GBP jest nadmiernie przeciągnięty i skłaniam się ku spowolnieniu dalszej aprecjacji GBP poprzez sprzedaż pary GBP/USD, ponieważ ostatni rajd GBP staje się zawyżony względem USD.

Rajd ten w znacznej mierze był wynikiem kontynuacji ruchu w górę po zwycięstwie konserwatystów w wyborach powszechnych oraz kilku mocnych odczytów ze Zjednoczonego Królestwa, w szczególności idealnego raportu w sprawie sprzedaży detalicznej, opublikowanego w tym tygodniu.

Wydaje się jednak, że ruch ten został nadmiernie przeciągnięty i w stosunkowo spokojnym tygodniu pod względem napływu danych może to oznaczać konsolidację – biorąc pod uwagę, że nasze prognozy długoterminowe dla GBP zostały skorygowane w dół. W czwartek uwaga na odczyt brytyjskiego PKB w I kwartale.

Podejście inwestycyjne: Krótkie pozycje w parze GBP/USD, dopóki zamknięcia będą poniżej poziomu 1,5700 ze zleceniami stop powyżej poziomu 1,5750, a także dodawanie nowych pozycji w przypadku wyprzedaży poniżej poziomu 1,5550 pod kątem testu powrotu w okolice poziomu 1,5300 lub niżej.

Para USD/CHF – opcje kupna

To powtórka dyskusji na temat możliwego spadku kursu CHF przy założeniu, że w ciągu kilki tygodni Grecja osiągnie porozumienie z wierzycielami. W tym tygodniu doniesienia z Grecji sugerowały, że termin na zawarcie porozumienia jest dość krótki i że ostateczną datą może być nawet 5 czerwca.

Niektórzy inwestorzy mogą spróbować rozegrać to za pomocą pary EUR/CHF zamiast USD/CHF. Ze względu na wysokie ryzyko błędnej interpretacji tej sytuacji, proponuję opcję, które umożliwiają zajęcie pozycji bez ryzykowania kwoty przekraczającej wartość premii, na podstawie której opcję nabyto.

Podejście inwestycyjne: Kupno opcji kupna na parę USD/CHF z terminem jedno- lub dwumiesięcznym, lub obydwu, po dwóch różnych cenach wykonania – jednej bliższej, np. 0,9500, a drugiej bardziej agresywnej, powiedzmy: 0,9700 (przy czym druga z nich dotyczyłaby nieco dłuższego tenoru – dwóch czy nawet trzech miesięcy).

Spadek w parze EUR/JPY

Bank of Japan skorygował swoje stanowisko w sprawie gospodarki na posiedzeniu w tym tygodniu i najwyraźniej nie zamierza rozszerzać swojego programu bodźców w najbliższej przyszłości. Ze względu na stabilizację apetytu na ryzyko i rentowności obligacji po ostatniej sugestii Europejskiego Banku Centralnego, że zamierza jeszcze przed początkiem lata „przyspieszyć” swój program luzowania ilościowego, rynek może czekać na okazję do powrotu do transakcji carry i sprzedawać euro na wielką skalę.

Szereg sygnałów ze strony banku centralnego wskazuje na spadek w parze EUR/JPY, a ostatnie odwrócenie w dół może być kontynuowane.

Podejście inwestycyjne: Należy wziąć pod uwagę sprzedaż w przypadku, gdyby para EUR/JPY pozostawała poniżej poziomu 136,00 (a para EUR/USD – poniżej poziomu 1,1300, ponieważ pomiędzy obiema parami istnieje pozytywna korelacja), ewentualnie dwutygodniowe opcje sprzedaży, np. 100 pipsów poza pieniądzem. Najważniejszym poziomem docelowym pod względem technicznym w perspektywie tygodnia lub dwóch będzie wierzchołek chmury Ichimoku.

Sprzedaż AUD

To powtórka tematu z ubiegłego tygodnia, przy czym nasza strategia zakończyła się sukcesem, ponieważ para AUD/USD straciła na wartości z maksimum powyżej poziomu 0,8150 do minimum poniżej poziomu 0,7900. Przewidujemy spadek kursu AUD w związku z ryzykiem dotyczącym oceny Australii w zalewie słabych danych z Chin i niechęci Reserve Bank of Australia do aprecjacji waluty narodowej. W tym tygodniu opublikowanych zostanie jedynie kilka mniej istotnych odczytów dotyczących Australii.

Podejście inwestycyjne: Należy wziąć pod uwagę krótkie pozycje w parze AUD/CAD, o ile para ta pozostawać będzie poniżej 200-dniowej średniej ruchomej (w ostatnim tygodniu prawie ją dotknęła nieco powyżej poziomu 0,9750, uwaga jednak na posiedzenie Bank of Canada w najbliższą środę), a także uwzględnić ewentualny spadek w parze AUD/USD w przypadku zamknięcia znacznie poniżej poziomu 0,8000, przy czym spadek przyspieszy w przypadku przełamania poziomu 0,7800 w kierunku minimów poniżej poziomu 0,7550.

Dzika karta: wybicie w parze USD/JPY

Próby wyjścia z przedziału przez parę USD/JPY były źródłem frustracji inwestorów, ponieważ wierzchołki i dna przedziału zostały określone jeszcze w grudniu, a od tego czasu granice stały się jeszcze węższe – obecnie to 118,50 i 121,50/122,00.

W ubiegłym tygodniu byliśmy blisko przełamania, jednak należy zaczekać na obrót spraw, ponieważ istnieje ryzyko, że powtórzy się sytuacja z 2014 roku, kiedy to przez osiem miesięcy transakcje odbywały się w wąskim przedziale, a przełamanie nastąpiło dopiero w sierpniu.

Para ta może czekać z przełamaniem do cyklu amerykańskich danych za maj, jednak w przypadku wybicia w górę chciałbym na nim skorzystać, ponieważ rynek nie wydaje się przygotowany do takiego ruchu i może nastąpić masowe „nadrabianie” transakcji po pojawieniu się nowego trendu.

Scenariusz taki odsunąłby w cień krótkie pozycje w parze EUR/JPY.

John J Hardy, Saxo Bank

 

saxo bank