Utrzymuje się silne ożywienie na rynku IPO w Europie. Marazm na GPW w Warszawie

0

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, łączna wartość IPO w Europie w pierwszym kwartale bieżącego roku (11,4 mld euro) była wyższa niż w analogicznych kwartałach poprzednich czterech lat razem wziętych. Wskazuje to na kontynuację ożywienia na europejskich rynkach kapitałowych obserwowaną w czwartym kwartale 2013 roku, kiedy to zadebiutowało 105 spółek, a łączna wartość ich ofert stanowiła ponad połowę wartości IPO w całym 2013 roku. Dzięki czemu w minionym roku odnotowano wzrost łącznej wartości ofert względem roku 2012 aż o 135%, do poziomu 26,5 mld euro.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Europie:

„W ostatnich miesiącach rynek IPO w Europie odnotował najlepsze wyniki od 2007 roku, czyli od czasów sprzed światowego kryzysu finansowego. Od jesieni ubiegłego roku obserwujemy większą liczbę dużych transakcji, większy popyt ze strony inwestorów oraz regularne wzrosty kursów akcji po debiucie. Wszystko to wskazuje, że koniunktura na rynku pierwotnym w Europie jest bardzo dobra. Jednocześnie jednak inwestorzy wciąż wykazują zdrowy poziom ostrożności i wymagają przedstawienia im wiarygodnych i przekonujących argumentów świadczących o atrakcyjności danej spółki i oferty.”

Największą aktywność w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku odnotowano tradycyjnie już na giełdzie w Londynie, gdzie z powodzeniem przeprowadzono 32 oferty o łącznej wartości 5,9 mld euro. Na kolejnych miejscach uplasowały się: NYSE Euronext (6 ofert o łącznej wartości 2,1 mld euro) oraz NASDAQ OMX (7 ofert o łącznej wartości 1,9 mld euro). Biorąc pod uwagę podział na poszczególne sektory, największą aktywność odnotowano w sektorach: usług konsumenckich (3,2 mld euro), usług finansowych (3,1 mld euro) oraz produktów i usług przemysłowych (2,7 mld euro). Największe oferty przeprowadziły spółki: Altice na giełdzie Euronext (1,3 mld euro, sektor usług telekomunikacyjnych), ISS na giełdzie NASDAQ OMX (1,1 mld euro, sektor produktów i usług przemysłowych) oraz Kennedy Wilson Europe Real Estate na giełdzie w Londynie (1,0 mld euro, sektor usług finansowych).

Czytaj również:  Rynek powierzchni magazynowych najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem nieruchomości komercyjnych w Polsce

W pierwszym kwartale 2014 roku łączna wartość IPO na GPW w Warszawie wyniosła zaledwie 18 mln euro, co plasuje polską giełdę na odległym miejscu wśród rynków europejskich. Warszawa zdołała jednak utrzymać drugie miejsce w Europie pod względem liczby debiutów – łącznie odnotowano ich 10 (2 na rynku głównym i 8 na NewConnect). Największym IPO w Warszawie była oferta spółki Vistal Gdynia o wartości 12,1 mln euro.

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki i perspektywy rynku pierwotnego w Warszawie: