Uzbekistan uwalnia walutę. Posiedzenie RPP

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Kolejny kraj rezygnuje z centralnego sterowania kursem walutowym. Bezrobocie w Polsce znów rekordowo niskie. Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej po wakacjach.

Liberalizacja rynku walutowego w Uzbekistanie

Uzbekistan kontynuuje reformy gospodarcze. Jedną z nich jest uwolnienie kursu walutowego i pozwolenie by kształtowały go prawa popytu i podaży. W ramach tego procesu jak to często bywa dokonano najpierw dewaluacji waluty. Pod tym określeniem kryje się obniżenie wartości. Dotychczas kurs przynajmniej oficjalny przewidywał 4210 sumów za dolara. Obecnie jest to 8100 sumów. Dlaczego tak mocno osłabiono walutę? Powody są dwa. Po pierwsze oficjalny kurs był fikcją o czym najlepiej świadczy fakt, że czarnorynkowo dolar był wart około 7700 sumów. Po drugie ustawienie waluty lekko poniżej tego kursu daje nadzieję, że pierwsze dni notowań wolnorynkowych nie będą od razu gwałtownym spadkiem. Nie oznacza to, że kraj ma w pełni wymienialną walutę. Obywatele nadal mają ograniczenia ilościowe w zakupie walut zachodnich. Teraz natomiast mogą już je kupować legalnie, co szczególnie istotne w tej części świata gdzie oszczędzanie w dolarze jest wciąż bardzo popularne. Dodatkowo przedsiębiorstwa nie muszą rozliczać się po oficjalnym kursie co istotnie zwiększy ich opłacalność.

Bezrobocie w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami wskaźnik bezrobocia dla całego kraju za sierpień wyniósł 7,1%. Wynik ten nie różni się od odczytu za lipiec. Najniższy jest w Województwie Wielkopolskim i wynosi 4,1% najwyższy w Województwie Warmińsko Mazurskim gdzie sięga 12%.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Dzisiaj odbędzie się po przerwie wakacyjne posiedzenie RPP. Analitycy są zgodni, że zmiana stóp procentowych nie powinna się wydarzyć na tym posiedzeniu. Ważny natomiast będzie komentarz wygłoszony o godzinie 16:00. Największe emocje budzą oczywiście sformułowania, które mogą paść w ramach przewidywania kolejnych ruchów stóp procentowych. Na razie Polska pomimo dobrych wyników gospodarczych czeka za zmianami stóp procentowych na sąsiednie gospodarki. Zbyt szybkie podwyżki mogłyby zdusić wzrost gospodarczy.

Dzisiaj warto zwrócić na powrót amerykanów na rynki po dniu wolnym. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – bilans handlu zagranicznego
  • 16:00 – USA – raport ISM dla usług
  • 16:00 – Kanada -.decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl