W I kwartale 2016r. całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w Polsce przekroczyła 10 mln mkw

Katarzyna Pyś – Fabiańczyk
Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia

W I kwartale 2016r. całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w Polsce przekroczyła 10 mln mkw. W porównaniu do I kwartału 2015r. nowa podaż wzrosła o 60% i wyniosła prawie 430 000 mkw., co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu rynkiem ze strony najemców, jak i deweloperów, którzy w przeważającej mierze budują obiekty typu build-to-suit.

Jak wynika z najnowszego raportu At a Glance Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, I kw. 2016 przygotowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych nastąpił wzrost zainteresowania nowymi lokalizacjami, który przełożył się na ożywienie w mniejszych ośrodkach, nieodgrywających do tej pory znaczącej roli.

Anna Staniszewska
Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia

W ostatnich kwartałach w obszarze aglomeracji warszawskiej z koniunktury korzysta m.in. Grodzisk Mazowiecki, gdzie odnotowujemy gwałtowny przyrost podaży przy wysokim poziomie wynajmu. Pojawienie się nowych ośrodków można zaobserwować również w okolicach klastra Poznań, w okolicach Wrześni na wschodzie oraz Świebodzina na zachodzie. Na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Ukrainą zaczyna rozrastać się rejon Korczowej. – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia.

W I kwartale 2016 roku, mimo wysokiego wolumenu projektów oddanych do użytku, udział wolnej powierzchni zwiększył się jedynie o 0,6 p.p. osiągając 6,3%. Według prognoz BNP Paribas Real Estate Poland stopa pustostanów nie ulegnie większym zmianom w kolejnych kwartałach. Nie przewiduje się również znaczących wahań stawek czynszów, co świadczy o równowadze między popytem, a podażą.

Katarzyna Pyś – Fabiańczyk
Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia

W dalszym ciągu najdroższym rynkiem jest Warszawa I, z uwagi na lokalizację wewnątrz granic administracyjnych stolicy, odpowiednio wysokie ceny gruntu i ograniczoną dostępność atrakcyjnych powierzchni. Zwiększająca się konkurencja pomiędzy właścicielami parków magazynowych oraz wzrost podaży, sprawią, że w nadchodzących miesiącach najemcy negocjując warunki umowy, częściej będą mogli liczyć na pakiety atrakcyjnych zachęt oraz  wydłużenie okresów zwolnienia z czynszu. – podkreśla Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia.

Pomimo zmniejszenia udziału lidera w całkowitym wolumenie powierzchni, rynek pozostaje zdominowany przez 5 graczy, posiadających łącznie niemal 60% udział w rynku, wśród których wciąż prowadzi Prologis. Analizując wielkość projektów w realizacji można jednak spodziewać się zwiększenia udziału w rynku firm Panattoni oraz Goodman.