W I półroczu 2016 wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła ponad 2 miliardy euro

Z danych firmy doradczej JLL wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej[1] w I półroczu sięgnęła ok. 5,1 mld euro, z czego 2,07 mld euro przypadło na Polskę, 950 mln na Czechy, 910 mln euro na Węgry, 340 mln euro na Rumunię, a 310 mln euro na Słowację. Na pozostałych rynkach regionu sfinalizowano transakcje o wartości 540 mln euro.

Stuart Jordan, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL
Stuart Jordan, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

Stuart Jordan, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, informuje: Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w I półroczu 2016 na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła ok. 5,1 mld euro. To aż o 69% wyższy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zarazem najlepsze pierwsze półrocze od 2007. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zainteresowanie inwestorów, spodziewamy się, że łączna wartość transakcji w regionie może w tym roku przekroczyć 10 mld euro”.

 

 

 

Polska – wiodąca lokalizacja inwestycyjna w Europie Środkowo – Wschodniej

Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL
Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL

Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, informuje: „Polska przyciąga inwestorów ze względu na takie atuty jak m.in. skala i transparentność rynku oraz dobre wskaźniki gospodarcze. W I półroczu wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła 2,07 mld euro, z czego na sektor nieruchomości handlowych przypadło 1,02 mld euro, biurowych – 786 mln euro, a magazynowych – 261 mln euro. Na polskim rynku aktywni są inwestorzy o różnej specyfice działalności – zarówno poszukujący najlepszych w swojej klasie obiektów, jak też zainteresowani produktami oportunistycznymi. Warto też zauważyć, że w I półroczu przedmiotem transakcji były zarówno pojedyncze, niewielkie obiekty, jak też zróżnicowane portfele nieruchomościowe”.

Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną na polskim rynku nieruchomości w I półroczu był zakup przez Redefine 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce. Obejmował on obiekty handlowe (Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, CH Echo w Przemyślu i Bełchatowie, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze oraz Galeria Veneda w Łomży) i biurowe (A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie czy West Gate we Wrocławiu).

Do innych istotnych transakcji handlowych zrealizowanych w Polsce I półroczu należały: zakup od Valad CH Krokus w Krakowie przez Mayland, kupno Ferio w Koninie przez Union Investment od Rockspring oraz zakup Galerii Jantar w Słupsku przez CBRE Global Investors od Tristan Capital Partners. Stopy kapitalizacji za najlepsze obiekty handlowe utrzymywały się na poziomie ok. 5%.

Wśród transakcji biurowych w Warszawie należy wspomnieć o kupnie m.in. Prime Corporate Center przez Warburg-HIH Invest Real Estate od Golub GetHouse, biurowca Zaułek Piękna przez GLL od Invesco oraz kompleksu Wiśniowy Business Park (bud: C, D, E, F) przez Valad od Peakside Polonia Management. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie wynoszą 5-5,25%.

60% wartości transakcji biurowych przypadło na główne rynki poza Warszawą. Poza elementem wspomnianej już transakcji na portfelu Echo Investment, do największych umów należy zaliczyć m.in: zakup biurowca Allcon@park w Gdańsku przez Intel od Allcon Investment, sprzedaż drugiej fazy Alchemii w Gdańsku przez Torus do PHN, a także kupno portfela biurowego (obejmującego Sterlinga Business Center w Łodzi oraz Neptun Office Center w Gdańsku) przez GTC od Hines. Warto też wspomnieć o zakupie biurowca Aleja Pokoju 5 w Krakowie przez Warburg-HIH Invest Real Estate od Grupy Buma oraz przejęciu przez Benson Elliot/Sharow Capital budynków Opera Office w Gdańsku, Okraglak i Kwadraciak w Poznaniu oraz Forum 76 w Łodzi. Dodatkowo, Starwood zrealizował transakcję kupna biurowca FIVE w kompleksie Quattro Business Park w Krakowie od Grupy Buma, a GTC zakupiło Pixel w Poznaniu od Garvest Real Estate.

Do największych umów zawartych na polskim rynku nieruchomości magazynowych w I półroczu zalicza się zakup przez Hines REIT portfela logistycznego NBGI, sprzedaż Annopol Business Park przez ECI również do Hines REIT, a także zakup przez GLL centrum logistycznego Amazon w Poznaniu. Stopy kapitalizacji w obiektach magazynowych typu prime wynoszą 6,75% z prognozą dalszej kompresji, natomiast w wiodących obiektach w tej klasie aktywów, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu – nawet poniżej 6%.

„Aktywność inwestorów w Polsce pozostaje wysoka. Spodziewamy się, że całkowita roczna wartość transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem są nieruchomości komercyjne, będzie zbliżona do wyniku z 2015 i wyniesie ok. 4 mld euro na koniec 2016”, podsumowuje Agata Sekuła.

***

Firma JLL brała udział w szeregu transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I półroczu 2016. Eksperci JLL doradzali w procesach kupna/sprzedaży m.in: 75% udziałów w portfelu nieruchomości handlowych i biurowych Echo Investment w Polsce (po stronie sprzedającego – Echo Investment, kontrolowanego przez fundusze Griffin, Pimco i Oaktree), portfela logistycznego NBGI (po stronie sprzedającego – NBGI), Prime Corporate Center w Warszawie (po stronie sprzedającego – Golub GetHouse), Wiśniowy Business Park (C,D,E,F) w Warszawie (po stronie kupującego – Valad), Zaułku Piękna w Warszawie (po stronie sprzedającego – Invesco Real Estate), Warsaw Corporate Center w Warszawie (po stronie sprzedającego – MEAG), Opera Office w Gdańsku (po stronie sprzedającego – EURO STYL), Okrąglaka i Kwadraciaka w Poznaniu oraz Forum 76 w Łodzi (po stronie kupującego – Benson Elliot / Sharow Capital), biurowca Pixel w Poznaniu (po stronie sprzedającego – Garvest Real Estate), Neptun Office Center w Gdańsku i Sterlinga Business Center w Łodzi (po stronie kupującego – GTC), biurowca FIVE w kompleksie Quattro Business Park w Krakowie (po stronie sprzedającego – Grupy Buma), jak również Ferio w Koninie (po stronie kupującego – Union Investment), CH Krokus (po stronie kupującego – Mayland), Galerii Sandomierz (po stronie sprzedającego – Euro Real Estate Investments LLP) czy parku handlowego w Zabrzu (po stronie sprzedającego – Plan 40 Sp z o.o.).

[1] Dane nie uwzględniają Rosji