Warszawa pokonana przez Stambuł

0

Polski rynek kapitałowy pod względem otoczenia podatkowego jest na pewno bardziej przyjazny inwestorom niż austriacki z dużo niższą 19-proc. stawką podatku od zysków kapitałowych, obejmującą też dywidendy. Jednak dużo mniej korzystnie wygląda w porównaniu z giełdą w Stambule, gdyż GPW nie oferuje żadnych preferencji dla inwestorów długoterminowych.

Turecka giełda wspiera krajowe instytucje finansowe, nakładając na inwestorów zagranicznych obowiązek, by to lokalni brokerzy pośredniczyli w handlu, w Polsce królują zdalni członkowie giełdy, obsługujący polskich inwestorów.

Wprowadzenie preferencji podatkowych dla aktywizacji oszczędności krajowych i wsparcia tworzenia kapitału krajowego jest konieczne z punktu widzenia mechanizmów stymulujących rozwój rynku kapitałowego.

Impulsem dla inwestorów indywidualnych do przenoszenia oszczędności z depozytów bankowych na inwestycje na rynku kapitałowym byłoby wprowadzenie ulg albo zwolnień podatkowych dla inwestycji o dłuższym horyzoncie, np. powyżej 2 lat, jak ma to miejsce w Turcji, lub nawet już 1 roku, jak postuluje Izba Domów Maklerskich. Pisze o tym w swoim raporcie firma Martis Consulting.

-Dla inwestorów najważniejsza jest płynność, a ta na warszawskiej giełdzie jest słaba – mówi w rozmowie z MarketNews24 prezes Martis Consulting, Dariusz Jarosz, współautor raportu “GPW nowe otwarcie albo marginalizacja”.

Czytaj również:  Startuje nowy program wsparcia dla młodych, innowacyjnych spółek. Warszawa ma szansę stać się centrum technologicznym dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej