Warszawa utrzymuje drugą pozycję w Europie pod względem liczby IPO – podsumowanie w drugiego kwartału 2013 r.

gpw

Ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie nabierało tempa w drugim kwartale 2013 r., kontynuując udany początek roku. Łącznie pozyskane zostało 5,2 mld euro, co oznacza wzrost o 58% w porównaniu do 3,3 mld euro odnotowanych w pierwszym kwartale 2013 r. – wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC IPO Watch Europe, badającej liczbę oraz wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach europejskich.

Warszawa utrzymała swoją drugą pozycję w Europie pod względem liczby IPO, w drugim kwartale 2013 r. na GPW miało miejsce 24% wszystkich debiutów, których łączna wartość wyniosła ponad 40 mln euro.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, powiedział:

„Był to kolejny mocny kwartał w Europie. Wysoką aktywność odnotowano na wielu giełdach. Londyn ponownie znalazł się na pierwszym miejscu z prawie połową łącznie pozyskanych środków. Za Londynem uplasowały się Euronext i Deutsche Börse z odpowiednio 18% i 14% łącznej wartości ofert.

Po udanych IPO spółek esure oraz Countrywide w pierwszym kwartale 2013 r., w minionych trzech miesiącach odnotowano kolejne oferty ze strony spółek z portfeli funduszy private equity. Odpowiadały one za 60% łącznie pozyskanych środków oraz siedem z dziesięciu największych ofert publicznych w Europie”.

Dziesięć największych transakcji odpowiadało za ponad 81% łącznie pozyskanych środków w drugim kwartale 2013 r. Uwagę inwestorów przyciągnęło przeprowadzone na Euronext IPO spółki bpost – narodowego operatora pocztowego w Belgii, a także debiut Platform Acquisition Holdings na giełdzie londyńskiej.

Kursy akcji po debiutach w przypadku IPO spółek należących do funduszy private equity zachowywały się obiecująco, szczególnie w Londynie, gdzie średni wzrost cen akcji tego typu spółek od momentu debiutu przewyższył stopę zwrotu z indeksu FTSE. W innych częściach Europy kursy akcji w większości przypadków nie spadły poniżej wartości emisyjnej i osiągają stopy zwrotu na równi z rynkiem. Wyjątkami były IPO Moleskine i Evonik, których cena rynkowa akcji znajduje się poniżej ceny emisyjnej.

Miniony kwartał na europejskich rynkach kapitałowych można podzielić na dwa etapy. W pierwszych tygodniach odnotowano wyraźne wzrosty indeksów rynkowych spowodowane rosnącym zaufaniem ze strony inwestorów w strefie euro. Z kolei czerwiec na globalnych rynkach charakteryzował się dużą zmiennością spowodowaną obawami o stan chińskiej gospodarki oraz zapowiedziami szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczącymi planów ograniczania programu luzowania polityki pieniężnej. Pomimo znacznych spadków na rynkach europejskich w tym okresie, do końca czerwca udało się odrobić część strat – indeks FTSE zakończył kwartał 5% powyżej poziomu z końca roku 2012.

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, dodał:

„Pomimo niekorzystnych warunków w minionym miesiącu, rynek pierwszych ofert publicznych wykazał się odpornością – ponad 55% łącznej wartości ofert jest wynikiem debiutów czerwcowych.

Przeprowadzone z powodzeniem oferty oraz wzrosty cen akcji po debiutach na pewno będą działać motywująco na wiele planujących IPO podmiotów. Można spodziewać się, że odnotowana w pierwszej połowie roku aktywność na rynku zostanie utrzymana również w drugim półroczu.”

KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO
Oferta AviaAM Leasing największym IPO na warszawskiej giełdzie. Aktywność na rynku NewConnect uległa poprawie w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r.

W drugim kwartale 2013 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 18 debiutów (15 na NewConnect oraz 3 na rynku głównym). Łączna wartość IPO wyniosła ponad 40 mln euro, z czego 26,5 mln euro stanowiła oferta AviaAM Leasing. Drugą i trzecią największą ofertą w Warszawie były IPO spółek – Tarczyński (10,6 mln euro) oraz Feerum (5,3 mln euro).

Na rynku New Connect odnotowano 15 IPO o łącznej wartości 4,6 mln euro. Warto podkreślić, że miniony kwartał cechował się większą aktywnością na rynku alternatywnym niż pierwszy kwartał bieżącego roku, kiedy to odnotowano 12 IPO o łącznej wartości 2 mln euro. Z kolei względem analogicznego kwartału ubiegłego roku nastąpił zdecydowany spadek aktywności (odnotowano wówczas 28 IPO o łącznej wartości 7,9 mln euro).

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki i perspektywy rynku pierwotnego w Warszawie:

„Aktywność na rynku NewConnect jest nadal zdecydowanie niższa niż w poprzednich latach. Widać wyraźnie, że część inwestorów odwróciła się od ofert przeprowadzanych na tym rynku. Nie powinno to dziwić jeśli popatrzymy na stopy zwrotu na akcjach spółek debiutujących w minionych latach na warszawskim rynku alternatywnym. Miejmy nadzieję, że ostatnie działania władz Giełdy mające na celu poprawę jakości funkcjonowania NewConnect – m.in. modyfikacje w konstrukcji indeksu NCIndex – przyczynią się do zmiany tego niekorzystnego trendu i pozwolą na lepszą ocenę całego rynku.

Na rynku pierwotnym w Warszawie mocno ciąży ponadto niepewność związana z zapowiadanymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym i potencjalnym ograniczeniem środków napływających na rynek akcji ze strony Otwartych Funduszy Emerytalnych. Miejmy nadzieję, że nie przeszkodzi to w skutecznym przeprowadzeniu zapowiadanych na jesień kilku dużych ofert publicznych, w tym oferty prywatyzacyjnej Energi, która może być jednym z największych IPO w Europie w 2013 roku.”