Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych najbardziej atrakcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej

warszawa biznes

Według najnowszego rankingu perspektyw na rynku nieruchomości najbardziej atrakcyjną lokalizacją nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo –Wschodniej wciąż pozostaje Warszawa. Stolica wyprzedziła wszystkie miasta z naszego regionu, zajmując jedenaste miejsce w ogólnoeuropejskim zestawieniu. Na pierwszych miejscach rankingu znalazły się Monachium, Dublin i Hamburg – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate Europe 2014” firmy doradczej PwC i Urban Land Institute. Moskwie przypadła 13. pozycja w zestawieniu, Pradze 16., a Budapeszt znalazł się dopiero na 27. miejscu tegorocznego rankingu.

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2014 – przygotowany przez PwC oraz Urban Land Institute – pokazuje rynek nieruchomości komercyjnych w trzech aspektach: perspektyw na rynku nieruchomości w odniesieniu do inwestycji już poczynionych w latach poprzednich (istniejące inwestycje), perspektywy w odniesieniu do nowych inwestycji oraz perspektyw dla działalności deweloperskiej.

„Atutem naszego rynku jest silna pozycji Polski na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bliskość geograficzna z Niemcami oraz największy w tym regionie rynek konsumencki. Należy mieć jednak świadomość, że ze względu na dużą podaż powierzchni w stolicy, a co za tym idzie – presję na obniżkę czynszu odbijającą się na rentowności – Warszawie wyrastają bardzo silni lokalni konkurenci: Wrocław, Kraków oraz Gdańsk” – wyjaśnia Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa znalazła się na 15. pozycji (Moskwa, Praga, i Budapeszt odpowiednio na 4., 12. i 18.). W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, stolica zajęła 21. miejsce, plasując się za Moskwą i Pragą (odpowiednio 11. oraz 19. pozycja) i przed Budapesztem (28. miejsce).
„Warszawa wciąż pozostaje kierunkiem atrakcyjnym dla inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, choć w ostatnim roku lekko przesunęła się w dół rankingów. Miasto zaczyna być postrzegane jako dojrzały rynek, który coraz częściej jest porównywany z Europą Zachodnią niż Środkowo Wschodnią. Dodatkowo, w latach 90-tych mieliśmy do czynienia z rodzącym się rynkiem inwestycyjnym – możliwości było więcej i nie wymagały one większego wysiłku ze względu na istniejące potrzeby naszego rynku i braki w porównaniu z Europą Zachodnią. Obecnie inwestycje muszą być o wiele bardziej przemyślane, aby zapewnić spodziewane korzyści biznesowe”– mówi Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

Liderzy rankingu rankingu perspektyw na rynku nieruchomości
Liderem tegorocznego rankingu analogicznie jak w roku poprzednim zostało Monachium, zajmując odpowiednio 1. miejsce w kategorii perspektyw dla rynku nieruchomości oraz 2. w kategorii perspektyw dla działalności deweloperskiej. Zaskoczeniem roku jest wysoka pozycja Dublina, który uplasował się na 2. miejscu w kategorii perspektyw dla rynku nieruchomości oraz 1. w kategorii nowych inwestycji, awansując tym samym aż o 18 pozycji w porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku.

„Utrzymująca się popularność Monachium nie jest zaskoczeniem z uwagi na stabilną sytuację gospodarczą Niemiec, niską stopę bezrobocia oraz rosnącą populację. Wszystkie te elementy sprawiają, iż miasto to stanowi oczywisty wybór dla inwestorów poszukujących bezpiecznych inwestycji” – przekonuje Kinga Barchoń. „Z kolei Dublin wygrywa dzięki rosnącej w ostatnim czasie skłonności inwestorów do podejmowania większego ryzyka w oczekiwaniu na większy zysk. Rynek ten przyciąga krajowych i międzynarodowych inwestorów atrakcyjnym poziomem cen i coraz lepszymi perspektywami ekonomicznymi Irlandii”.

Co istotne, Dublin nie jest przypadkiem odosobnionym – poprawę pozycji odnotowały także inne miasta znajdujące się w ubiegłym roku w dalszej części rankingu, takie jak Madryt czy Barcelona. „Ożywienie inwestycji w Irlandii oraz zakres, w jakim odrodzi się hiszpański rynek nieruchomości, to dwa z najbardziej ważkich tematów na rok 2014” – zauważa Joe Montgomery, dyrektor generalny ULI Europe.

Wraz z poprawą koniunktury ekonomiczno-politycznej, a co za tym idzie zwiększoną pewnością inwestorów, w 2014 roku walka o aktywa na rynku nieruchomości przybierze na sile i obejmie nowe lokalizacje. Uwaga inwestorów przesunie się od pierwszej klasy nieruchomości na rynkach europejskich w stronę nieruchomości dających większą szansę na zysk, zlokalizowanych poza stolicami. „Inwestycje w nieruchomości biurowe w Monachium mogą przynieść zysk rzędu 4%, natomiast inwestorzy zainteresowani mniejszymi rynkami niemieckimi, takimi jak Stuttgart, są w stanie osiągnąć zysk w wysokości nawet 6,5%”. W Warszawie stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych kształtowały się na poziomie ok. 6,25 proc, w miastach regionalnych są one o 1 -1,5% wyższe” – mówi Kinga Barchoń.

Według raportu „Emering Trends in Real Estate Europe”, inwestorzy wierzą, że rok 2014 przyniesie także dużo pozytywnych zmian odnośnie sytuacji w sektorze finansowym, a tym samym zwiększonej dostępności i wysokości finansowania. Obecnie aż 71% respondentów uważa, iż w najbliższym roku wzrośnie wielkość finansowania bankowego, a 51% że zwiększy się także jego dostępność.

„Jak wynika z naszego badania inwestorzy nie oczekują, że sytuacja na rynku wróci do poziomu sprzed kryzysu, lecz ogólny optymizm daje podstawy by sądzić, że dość trudna sytuacja na europejskim rynku nieruchomości w ostatnim czasie ulegnie jednak znacznej poprawie” – podsumowuje Kinga Barchoń.

Informacje o raporcie Emerging Trends in Real Estate® Europe

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe jest przygotowywany przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute regularnie od 2003 roku. Omawia on rynki europejskie pod względem perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych w obszarze nieruchomości. Tegoroczna publikacja powstała w oparciu o opinie ponad 500 czołowych przedstawicieli branży – inwestorów, deweloperów, finansistów i zarządców nieruchomości.

Informacje o Urban Land Institute

Urban Land Insitute (www.uli.org) to globalny instytut edukacyjno-badawczy o charakterze
non-profit, wspierany przez swoich członków. Jego misją jest wyznaczanie kierunków w odpowiedzialnym wykorzystaniu ziemi, a także tworzeniu i utrzymywaniu dobrze prosperujących społeczności na całym świecie. Instytut został założony w 1936 r. i ma niemal 30 tys. członków reprezentujących wszystkie aspekty wykorzystania ziemi i dyscypliny związane z budownictwem.