Większa ochrona klientów firm pożyczkowych

Sławomir Pawlik, CEO Profi Credit Polska
Sławomir Pawlik, CEO Profi Credit Polska
Sławomir Pawlik, CEO Profi Credit Polska
Sławomir Pawlik, CEO Profi Credit Polska

Rejestr Instytucji Pożyczkowych i wyłączenie produktów hipotecznych z oferty –najbardziej wyczekiwane przez sektor pożyczkowy zmiany pro-klientowskie.

Rządowy projekt o powołaniu Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy Komisji Nadzoru Finansowego już za kilka dni trafi pod głosowanie w Senacie. Kolejną wprowadzaną zmianą jest wyłączenie pozabankowych firm pożyczkowych z grona podmiotów uprawnionych do oferowania kredytów lub pożyczek hipotecznych. Oznacza to, że projekt uwzględnił część rozwiązań od dawna zgłaszanych przez sektor.

Po ich wejściu w życie każdy będzie mógł łatwo sprawdzić w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, czy dana instytucja pożyczkowa spełnia wymogi określone ustawą – innymi słowy czy działa legalnie. Pomoże to wyeliminować przedsiębiorstwa parafinansowe, które nie spełniają kryteriów ustawy o kredycie konsumenckim.

Firmy pożyczkowe okazały się także zwolennikami ograniczania produktów hipotecznych do właściwości banków i SKOK-ów. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki tego rodzaju produktów. Zwykle są one zaciągane na wysokie kwoty i na wiele lat. Takie zaangażowanie kapitałowe mogą zaoferować instytucje bankowe, wykazując przy tym większą konkurencyjność w porównaniu z sektorem pozabankowym. Jednocześnie pożyczkodawcy są dość jednomyślni co do tego, że każda oferta powiązana z hipoteką, jest produktem o podwyższonej odpowiedzialności społecznej i jako taka wymaga kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Kolejnym postulatem sektora pozabankowego jest okresowa weryfikacja i aktualizacja rejestru pośredników finansowych. Dałoby to gwarancję, że nie ma w nim osób, które w międzyczasie weszły w kolizję z prawem. Obecnie firmy pożyczkowe na własną rękę stosują procedury chroniące je i ich klientów przed praktykami pośredników, których wiarygodność trudna jest do zweryfikowania na podstawie pojedynczego wpisu do rejestru. Wymóg aktualizacji rejestru istotnie poprawiłby informację o kompetencjach pośredników, a tym samym bezpieczeństwo pożyczkobiorców.

Od dłuższego już czasu instytucje pożyczkowe walczą o poprawę swojego wizerunku i wiarygodności branży. Profesjonalizacja zaczyna przynosić efekty. Obecnie z oferty sektora korzysta ok. 3 mln osób. Wartość pożyczek udzielanych w ciągu roku systematycznie wzrasta – dane Związku Firm Pożyczkowych za 2016 r. mówią o 6,5 mld zł. Na przestrzeni ostatnich 6 lat średnia roczna stopa tego wzrostu (CAGR) wyniosła 19,8%. W segmencie pożyczek do 4 tys. zł firmy pożyczkowe mają już 25% udziału. Wartości te świadczą o rosnącym zainteresowaniu klientów ofertą firm pożyczkowych, co może wynikać z coraz większego zaufania do pożyczkodawców. Wzrost wiarygodności firm pożyczkowych potwierdza także inny fakt. Poprawa sytuacji ekonomicznej dużej grupy gospodarstw domowych za sprawą Programu 500+ nie wpłynęła negatywnie na wartość zaciąganych pożyczek. Wicelider sektora, porównując wartość sprzedaży netto w drugim półroczu 2015 i 2016 (kiedy beneficjenci otrzymali już wypłaty z Programu), odnotował 26% wzrost. Poza rozwiązaniami legislacyjnymi, klienci mają również do dyspozycji narzędzia instytucjonalne. Mogą korzystać z informacji przygotowywanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz KNF. Ten pierwszy, od czasu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, wydał już 3 ostrzeżenia konsumenckie w stosunku do podmiotów oferujących pożyczki. Podobne ostrzeżenia publikuje również Komisja Nadzoru Finansowego.

Autor: Sławomir Pawlik, CEO Profi Credit