Wielka Brytania bez podwyżek stóp procentowych

0

W ślad za Chinami kolejne giełdy azjatyckie przechodzą w bessę. Wczorajszy dzień miał jednak na celowniku Wielką Brytanię, nie tyle ze względu na publikację danych makroekonomicznych, ale przez przemówienie prezesa Banku Anglii, który zapowiedział, że w najbliższym czasie stopy procentowe nie ulegną zmianie.

Nie tylko wyniki chińskiej giełdy powodują niepokój na rynkach. Również japoński parkiet spada, a po ostatnich spadkach znajduje się już niżej niż w całym 2015 roku. Od ostatniego szczytu indeks obsunął się już 21,3%, co technicznie pozwala mówić już o bessie. Nie jest to spadek, który byłby na tej giełdzie czymś niesamowitym, tym bardziej, że żeby dotrzeć do minimów z 2012 roku musiałby on wynieść jeszcze 40%. Co ciekawe, pomimo tych spadków jen umacnia się zarówno wobec euro jak i dolara.

Wczoraj poznaliśmy dobre dane na temat inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Ceny rosną w skali roku o 0,2% co jest wynikiem o 0,1% lepszym od oczekiwań. Jest to o tyle dziwny parametr, że przy bardzo niskich poziomach jego wzrost jest dobrą wiadomością, gdyż świadczy o przyspieszaniu gospodarki. Z drugiej strony od pewnego poziomu jest już niepożądany.

Również wczoraj poznaliśmy indeks instytutu ZEW dla Niemiec. Wyniósł on 10,2 pkt co było wynikiem lepszym od oczekiwań o pełne 2 pkt. Nie wpłynęło to jednak na rynki. Również inflacja dla całej strefy euro nie zaskoczyła analityków, parametr ten jest publikowany po odczytach cząstkowych, w związku z czym niemal zawsze jest zgodny z oczekiwaniami.

Najważniejsza okazała się wczorajsza konferencja szefa Banku Anglii Marka Carneya. Podczas przemówienia na Uniwersytecie Królowej Marii w Londynie jasno powiedział, że podwyżka stóp procentowych nie nastąpi w najbliższym czasie. Wskazał na słabszy wzrost gospodarczy niż oczekiwano, a przede wszystkim na niepewne źródła wzrostu światowego. Wspomniał tutaj głównie Chiny i zapaść na rynku surowców, ale nie bez znaczenia jest też wolniejsza od oczekiwań poprawa sytuacji w będącej głównym partnerem handlowym Unii Europejskiej. Wypowiedzi te zostały odebrane jako zapowiedź nie zmieniania stóp procentowych aż do połowy 2017 roku. Ponieważ rynki miały w cenach już część niedoszłych podwyżek rozpoczęła się wyprzedaż funta. Waluta brytyjska w ciągu kilku godzin straciła na wartości około 1,5%. Spowodowało to umocnienie się złotego do funta z poziomu 5,85 zł do 5,77 zł.

Czytaj również:  Jak chronić siebie i majątek firmy przed przyszłymi wierzycielami

Dzisiaj rozpoczęło się światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Warto natomiast spojrzeć na odczyty, gdyż kalendarz danych makroekonomicznych zapowiada się całkiem ciekawie:

10:30 – Wielka Brytaniastopa bezrobocia oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:00 – Polska – przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie,

14:30 – USAinflacja konsumencka,

16:00 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych

17:15 – Kanada – konferencja prasowa do decyzji.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.10.2015 do 20.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.10.2015 do 20.01.2016

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem nie jest już poziom 4,3650, gdzie znajdowało się zarówno maksimum poprzedniego ruchu. Nowym oporem jest obecnie poziom 4,4900zł gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,3700.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 20.10.2015 do 20.01.2016Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 20.10.2015 do 20.01.2016