Wielkie transfery w kancelariach

Marta Sybilska TARA HRC

Od początku 2015 roku największe międzynarodowe kancelarie przebudowują swoje polskie oddziały. Przetasowania widać najwyraźniej na szczeblu parterów, którzy do nowych firm zabierają całe zespoły pracowników, a także dotychczasowych klientów. Największe transfery w kancelariach komentuje Marta Sybilska, szefowa praktyki prawnej w agencji rekrutacyjnej TARA HRC.

Marta Sybilska TARA HRCChociaż światowi politycy nadal nie potrafią do końca określić, na jakim etapie kryzysu gospodarczego znajdują się poszczególne gospodarki, czy kryzys już za nami, czy nas dopiero czeka, jedno jest pewne – Polska jest postrzegana przez inwestorów jako atrakcyjny rynek. Na lata 2014-2020 otrzymaliśmy tak duże fundusze, że jesteśmy obecnie największym beneficjentem w Unii Europejskiej. Pozytywne nastroje inwestycyjne przekładają się na wzrost liczby transakcji, a że do ich obsługi potrzebne są sztaby prawników, kancelarie wzmacniają swoje zasoby. Proces ten jest szczególnie widoczny w obszarze takich praktyk jak nieruchomości, rynki kapitałowe oraz praktyka fuzji i przejęć.

Okres transferów na rynku prawnym otworzyła firma PwC, która z początkiem bieżącego roku zdecydowała się na wzmocnienie swojej praktyki prawnej w obszarze nieruchomości. Decyzja ta zaowocowała pozyskaniem Jeana Rossi oraz Joanny Kalecińskiej-Rossi. Odeszli oni z Kancelarii White & Case wraz  z zespołem doświadczonych prawników specjalizujących się w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości.

W połowie lutego jako partner lokalny do kancelarii Gide Loyrette Nouel dołączył Mateusz Chmielewski a wraz z nim Dorota Jenerowicz jako starszy prawnik. Oboje pracowali wcześniej w kancelarii Greenberg Traurig. Dzięki ich pozyskaniu kancelaria ogłosiła, że praktyka rynków kapitałowych rozpoczyna funkcjonowanie jako samodzielny departament.

Na rozwój praktyki rynków kapitałowych postawiło także warszawskie biuro CMS Cameron McKenna. W okresie wakacyjnym z kancelarii DLA Piper przeszło trzech prawników – Rafał Woźniak, który objął stanowisko of counsel, Magdalena Trzepizur oraz dr Michał Pawłowski, który od 1 września jako partner kieruje wzmocnionym zespołem.

Największe transfer AD 2015

Póki co jednym z największych tegorocznych transferów na polskim rynku usług prawniczych było wzmocnienie zespołu nieruchomościowego w Greenberg Traurig, który obecnie liczy 30 osób. Jednocześnie zmiana ta poważnie osłabiła zespoły nieruchomościowe w kancelariach Allen & Overy oraz Norton Rose Fullbright. Do zespołu nieruchomości w Greenberg Traurig przeszedł szef praktyki nieruchomościowej Allen & Overy, Radomił Charzyński wraz z zespołem oraz Agnieszka Stankiewicz, szefowa praktyki z Norton Rose, również zabierając ze sobą część zespołu.

Na wzmocnienie kluczowych praktyk postawiła również kancelaria K & L Gates. Z początkiem czerwca do praktyki nieruchomościowej, jako of counsel, dołączył Zdzisław Patryk Galicki, który uprzednio kierował praktyką korporacyjną, fuzji i przejęć oraz nieruchomości w kancelarii Bird & Bird. Następnie jako partner w praktyce budowlanej do K & L Gates dołączyła wraz z zespołem dr Joanna Łagowska. Wcześniej kierowała zespołem prawników specjalizujących się w sporach sądowych w dziedzinie infrastruktury i budownictwa w kancelarii Dentons.

Mimo to Dentons pozostaje największą kancelaria w Polsce, i trudno sobie wyobrazić transfer, który mógłby zachwiać pozycją lidera. Już teraz zatrudnia najwięcej prawników, a dodatkowo dalej pozyskuje do swoich szeregów nowych ekspertów na różne stanowiska, nie tylko partnerskie. W połowie czerwca kancelaria pozyskała trójkę prawników z K&L Gates do praktyki postępowań sądowych i arbitrażowych. Dwoje z nich, Piotr Wąsowicz i Agnieszka Wojciechowska, awansowało na stanowisko counsela.

Choć rok 2015 jeszcze się nie skończył, to już teraz jest pewne, że zapisze się w pamięci kancelarii prawnych i obsługiwanych przez nich klientów, jako okres wielkich zmian kadrowych. Transfery dotyczyły najwyższych stanowisk, a za partnerami szli ich pracownicy. Dzięki zmianom kancelarie pozyskały nowych pracowników i nowych klientów, a prawnicy otworzyli nowe drzwi w swoim zawodowym życiu.

Wszystko wskazuje na to, że główni rozgrywający nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i bardzo prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach możemy być  świadkami kolejnych znaczących transferów. Warto pamiętać, że za zwiększającym się nakładem pracy i rozbudową praktyk przez kancelarie, w następnej kolejności idzie potrzeba zatrudniania osób z mniejszym doświadczeniem. Dla nich właśnie teraz może być najlepszy moment na rozpoczęcie kariery w jednej z topowych kancelarii prawnych w Polsce.