Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

Jarosław Sadowski Główny Analityk Expander Advisor
Jarosław Sadowski Główny Analityk Expander Advisor

Do sierpnia 2018 roku, w oparciu o znowelizowaną ustawę o usługach płatniczych, banki mają obowiązek wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest już dostępna na rynku, gdyż oznacza darmowe konto i m.in. 5 bezpłatnych wypłat z bankomatu w miesiącu. To atrakcyjna oferta np. dla emerytów.

Jeszcze parę lat temu kilka polskich banków zapewniało usługi preferowane dla seniorów, ale dość szybko się z nich wycofało. Instytucje finansowe zrezygnowały z tego rodzaju produktów, ponieważ były dla nich nieopłacalne. Powszechnie wiadomo, że emeryci nie są najzamożniejszą grupą społeczną w Polsce, choć oczywiście nie wszyscy z nich mają bardzo niskie emerytury. Jednak nawet ci, którzy pobierają wysokie świadczenia i dysponują zgromadzonym przez lata majątkiem, zwykle starają się nie ponosić znaczących kosztów obsługi.

– W Europie Zachodniej jest dużo więcej produktów bankowych dedykowanych dla seniorów, ponieważ oni zwykle dysponują znacznie większym kapitałem, niż ich polscy odpowiednicy. Z tego względu, częściej inwestują swoje środki np. w lokaty czy też obligacje, czyli tzw. bezpieczne formy oszczędzania. Powierzone pieniądze generują konkretne zyski dla instytucji finansowych, do których wpływają. W polskich realiach dość trudno to osiągnąć, biorąc pod uwagę możliwości większości emerytów. Dlatego, dotąd nie było wielu ofert skierowanych do konsumentów w tej grupie wiekowej. Ale wkrótce to się zmieni – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors.

W lutym br. weszła w życie ustawa o usługach płatniczych, która zobowiązuje banki do wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Nie dość, że jest on bezpłatny, to jeszcze pozwala na wykonanie kilku darmowych transakcji. Nie zapłacimy za 5 krajowych przelewów w miesiącu i tyle samo wypłat z bankomatów. Dopiero od kolejnej operacji bank ma prawo naliczać opłatę. Jednak, jak zapewnia Jarosław Sadowski, nie może ona być zbyt wysoka, czyli przekraczać średniej prowizji stosowanej przez dany bank w ostatnich 12 miesiącach. Ponadto, użytkownikom przysługuje, bez żadnych dodatkowych kosztów, karta płatnicza.

– Zdecydowanie zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej i wolą przyjść do oddziału, by tam zlecić przelew. Dotychczas, ograniczały ich dość wysokie opłaty za obsługę w banku. Trzeba podkreślić, że koszt jednego przelewu, wykonywanego w placówce, może sięgać nawet kilkunastu złotych. Dla emerytów, ale nie tylko dla nich, kilka podobnych transakcji to oczywiście spory wydatek oraz znacząca strata. Dlatego, przede wszystkim najstarsza grupa konsumentów miała dotąd duży problem ze znalezieniem dla siebie optymalnej oferty – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że rachunek podstawowy przysługuje osobom, które w momencie wnioskowania nie posiadają żadnego innego konta bankowego. Seniorzy, korzystający obecnie z obsługi jakiegokolwiek banku, jeśli nie chcą już ponosić kosztów z nią związanych, mogą po prostu zrezygnować, a następnie – skorzystać z nowej, bezpłatnej opcji. Powinni tylko sprawdzić, kiedy będzie ona dostępna w ich najbliższej placówce. Oczywiście nie wszyscy emeryci będą zainteresowani tego typu rozwiązaniem.

– Osoby, decydujące się na tzw. rachunek podstawowy, nie będą mogły korzystać z powiązanych z nim produktów kredytowych, czyli np. debetu. Sama oferta bezpłatnego konta powinna być niemal identyczna we wszystkich bankach. Ale one różnią się między sobą. Mają np. inne systemy internetowe i lokalizacje swoich oddziałów. Dlatego, jeśli konsument będzie niezadowolony z obsługi, ma szansę otworzyć rachunek podstawowy w innym banku lub zamienić go na tzw. standardowy rachunek. Ten ostatni może być już płatny. W niektórych bankach jego koszty nie będą jednak znacznie wyższe dla seniorów, korzystających obecnie z „tańszej” bankowości internetowej – dodaje Jarosław Sadowski.

Jak zaznacza ekspert, rachunek podstawowy jest dostępny nie tylko dla seniorów, ale dla wszystkich tych osób, które nie posiadają jeszcze konta bankowego albo zlikwidują obecnie posiadane. Ta usługa może więc być również atrakcyjna dla młodego człowieka, np. studenta, znajdującego na początku swojej kariery zawodowej. Zwłaszcza, jeśli nie ma jeszcze zgromadzonego własnego kapitału i sporadycznie wykonuje przelewy, darmowy rachunek z kilkoma bezpłatnymi operacjami bankowymi okaże się dla niego bardzo korzystny.