Woda butelkowana dla pracowników – obowiązek pracodawcy

dystrybucja wody

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej. Pracownicy, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C albo ci, którzy przebywają w biurze w temperaturze spowodowanej warunkami atmosferycznymi przekraczającej 28°C muszą mieć zapewnione napoje.

Zgodnie z:

  • rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów
  • rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
  • rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 27 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożywania przez ludzi
  • Kodeksem Pracy

pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej. Pracownicy, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C albo ci, którzy przebywają w biurze w temperaturze spowodowanej warunkami atmosferycznymi przekraczającej 28°C muszą mieć zapewnione napoje.

W warunkach temperaturowych opisanych w aktach prawnych, napoje powinny być dostępne dla pracowników nieodpłatnie (art. 232 Kodeksu pracy) i w ciągu całej zmiany roboczej (§ 6, pkt 3 rozporządzania). Jeśli pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom napojów, a mimo tego ich nie dostarczy, pracownicy mogą zażądać od niego zwrotu poniesionych na nie wydatków.

W dni chłodniejsze napoje pracownikom nie przysługują, co nie oznacza jednak, że pracodawca nie powinien rozważyć stałego dostępu do butelkowanej wody pitnej przez cały rok. Przepisy nie definiują jaki rodzaj napojów powinien być udostępniany pracownikom z mocy prawa, ale dobry pracodawca zawsze bierze pd uwagę specyfikę miejsca pracy i wraz z pracownikami decyduje, czy wystarczy automat z wodą, czy zasadnym będzie także dostęp np. do wysokoenergetycznych soków lub napojów izotonicznych.

dystrybutor wody
pgv.com.pl

Dystrybutory wody dla firm

Woda butelkowana dla firm to rozwiązanie ergonomiczne i maksymalnie higieniczne. Nowoczesne samosprzedające automaty vendingowe zapewniają dostęp do najwyższej jakości polskich wód mineralnych i źródlanych we wszystkich postaciach: niegazowanych, lekko gazowanych i gazowanych. Dystrybutor wody dla firm (https://www.pgv.com.pl/info/lato-z-vendingiem) przyjmuje każdy rodzaj płatności: gotówkę, płatności bezdotykowe kartami Visa/MasterCard, karty pracownicze (opcja na limitowaną dystrybucję wody mineralnej wśród pracowników).

Automat z wodą wyraźnie wyróżnia się na tle innych automatów z napojami: jest perfekcyjnie oznakowany, a charakterystyczna biało-niebieska kolorystyka oraz wyraźnie wyeksponowanie walorów wód mineralnych (krople z symbolami pierwiastków) nie budzą żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z dystrybutorem wody.

Woda mineralna dla firm dostępna w automatach vendingowych to woda bogata w najcenniejsze i łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu pierwiastki. Bogactwo minerałów i mikroelementów sprawia, że pracownicy mający stały dostęp do wód mineralnych utrzymują optymalne zaangażowanie w wykonywane zadania o wiele dłużej niż ci, u których na skutek nadmiernego spożycia kawy i mocnej herbaty zachwiana zostaje gospodarka wodno-elektrolitowa. Tak proste i skuteczne rozwiązanie jak dystrybutor wody butelkowanej dla firm może więc nie tylko rozwiązać kwestię obowiązku zapewnienie swoim pracownikom dostępu do wody pitnej w określonych warunkach, ale także wyraźnie wpływa na efektywność pracy osób, które mogą bez ograniczeń uzupełniać brakujące minerały i mikroelementy.

woda dla firm
pixabav.com

Wynajem dystrybutorów do wody

Automat “Vending Zdrój” to nowy projekt prozdrowotny Polskiej Grupy Vendingowej. To nowoczesne urządzenie samosprzedające, w którym dostępne są najlepsze polskie wody mineralne oraz źródlane:

  • Muszynianka
  • Żywiec Zdrój
  • Kinga Pienińska
  • Nałęczowianka
  • Ostromecko
  • Staropolanka

Każdy litr wody mineralnej zawiera co najmniej 1000 mg różnych składników mineralnych. Cała paleta minerałów występująca w wodzie mineralnej jest zjonizowana, dzięki czemu łatwo przyswaja ją organizm. Mineralna woda butelkowana serwowana dzięki dystrybutorom wody na wynajem to nieocenione źródło wysokoprzyswajalnych minerałów i mikroelementów dla wszystkich pracowników o każdej porze roku i w każdych warunkach temperaturowych. Wody mineralne w urządzeniu “Vending Zdrój” są schładzane do optymalnej dla organizmu temperatury 5-10 °C.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla funkcjonowania każdego człowieka. Brak wody często powoduje osłabienie, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Ilość zalecanego spożycia wody zależy od trybu życia jaki prowadzimy raz od rodzaju wykonywanej pracy.