Wrocław przybliżył ideę czwartej rewolucji przemysłowej

Konferencja Fabryka Przyszłości w drodze do Przemysłu 4.0

21 oraz 22 października br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyła się Konferencja „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. Podczas niej przedstawione zostały inicjatywy świata nauki i przemysłu służące wykreowaniu inteligentnego przedsiębiorstwa, tzw. fabryki jutra. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić siedziby organizatorów, firmy: Balluff, Fanuc, Lapp Group i Wago, które specjalizują się w automatyzacji produkcji, wymienić się swoją wiedzą oraz poglądami, a także wysłuchać interesujących prelekcji. 

Industry 4.0, to ukierunkowany na przyszłość projekt niemieckiego rządu federalnego, który ma na celu intensywniejsze wykorzystanie technik informacyjnych w klasycznych gałęziach przemysłu, a polski przemysł, który wciąż jeszcze konkuruje głównie kosztami pracy, może skorzystać na tym procesie podwójnie – dlatego trzeba o tym mówić już dziś.

Honorowy patronat nad Konferencją objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Prezydent Wrocławia, natomiast patronem instytucjonalnym została Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Konferencja została podzielona na dwie części: sesję plenarną, odbywającą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym oraz 4 sesje technologiczne w siedzibach Organizatorów.

Paweł Stefański, Balluff Rozpoczęcie KonferencjiWystąpienia prelegentów

Czwarta rewolucja przemysłowa to przede wszystkim zaprzęgnięcie narzędzi i rozwiązań informatycznych do dokonania zmian w przemyśle – stworzenie inteligentnej fabryki, i to, co nas nierozerwalnie czeka, to współpraca człowieka z robotem – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie dr inż. Jarosław Panasiuk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Istotnym elementem Przemysłu 4.0 jest także Internet rzeczy. To koncepcja, wedle której różne przedmioty mogą gromadzić i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Zdaniem Bartłomieja Andrusiewicza z firmy Rec Global oraz Konrada Napieralskiego z firmy CISCO dostosowanie sieci oraz jej możliwości są coraz większe, a Internet of Things nie może istnieć bez ekosystemu. Wszystkie rzeczy muszą działać właśnie w globalnym ekosystemie i to przemysł daje moc do tego, aby IoT mógł się wdrożyć. Obecnie Internet of Things jest bardzo mocno sterowany przez Stany Zjednoczone, ale konkretne ekosystemy powstają już w różnych częściach świata – dodają.

Drugiego dnia Konferencji rozmawiano m.in. o współpracy środowiska nauki i przemysłu, wpływie robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozyskiwaniu funduszy na badania i rozwój oraz narzędziach podatkowych, które wspierają rozwój nowych technologii.

Nagrodzeni studenci

W ramach drugiej edycji Konferencji, Organizatorzy ogłosili konkurs skierowany do studentów Wyższych Uczelni Technicznych w Polsce. Jego tematem była koncepcja instalacji demonstracyjnej prezentującej ideę Przemysłu 4.0. Pierwszego dnia Konferencji ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody laureatom. I miejsce zajął Łukasz Okrojek z Politechniki Warszawskiej, II miejsce Wojciech Korchut z Politechniki Wrocławskiej, a trzecie Tomasz Pietrowski również z Politechniki Wrocławskiej. Wygrali oni odpowiednio 5 000, 3 000 oraz 2 000 złotych. Wygłaszając swoje podziękowanie, Michał Kownacki, Dyrektor Generalny firmy WAGO, dodał żartobliwie „Panowie, jeśli nie macie jeszcze roboty – wysyłajcie do nas swoje CV, czekamy na Was!”. Laureaci zaprezentowali zwycięskie koncepcje podczas sesji plenarnej pierwszego dnia Konferencji.

W Konferencji wzięło udział ponad 160 osób, wśród nich dominowali reprezentanci nowoczesnych polskich przedsiębiorstw, tworzących projekty do przyszłych rozwiązań, przedstawiciele uczelni wyższych, producenci zaawansowanych technologii oraz ich odbiorcy.