Wsparcie finansowe dla dużych i małych firm na biogazownie rolnicze

Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w zespole B+R, innowacje i ulgi w PwC
Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w zespole B+R, innowacje i ulgi w PwC

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział ogłoszenie w lipcu nowego konkursu w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) Część 2 – Biogazownie rolnicze. Minimalna wartość przedsięwzięcia w ramach konkursu wynosi 10 mln zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się maksymalnie o 30% dotacji oraz o 45% pożyczki (łączna kwota możliwego poziomu dofinansowania to nawet 75%).

Nabór wniosków w ramach tego programu będzie trwał od 1 do 30 sierpnia 2013 r. Wsparcie skierowane będzie na inwestycje w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z wykorzystaniem biogazu powstałego w procesach rozkładu cząstek roślinnych i zwierzęcych oraz wytwarzania biogazu rolniczego celem wprowadzenia go do sieci gazowej dystrybucyjnej i bezpośredniej.

Rozwój sektora biogazowni zależy w dużym stopniu od regulacji dotyczących wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w postaci zielonych certyfikatów. Obecnie wciąż nie wiadomo jak te regulacje będą wyglądały w przyszłości. Dlatego bez możliwości pozyskania wsparcia na ten cel inwestorzy nie są chętni do podjęcia ryzyka związanego z budową i prowadzeniem biogazowni. Dofinansowanie w ramach GIS może ożywić ten sektor. Warto dodać, że będzie to prawdopodobnie ostatni taki konkurs do 2015 r. – powiedziała Beata Tylman, dyrektor w zespole pomocy publicznej PwC.

W konkursie startować mogą zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Jednak podmiot dominujący oraz spółki od niego zależne mogą złożyć w jednym konkursie tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Zgłaszający się do konkursu podmiot dominujący oraz spółki od niego zależne mogą złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie.

W ramach programu GIS dofinansowane zostaną wyłącznie projekty o zaawansowanym stopniu przygotowania tj. posiadające już decyzje środowiskowe, warunki przyłączenia do KSE, wstępne potwierdzenia zakupu ciepła oraz dostaw substratu, a także złożony wniosek o wydanie pozwolenia budowlanego. Dlatego wniosek o dofinansowanie musi być przemyślany i kompletny, a skorzystanie z porady eksperta może zwiększyć szanse pozyskania wsparcia – mówi Beata Tylman.

Przedsiębiorcy muszą obowiązkowo m.in. zastosować nowe urządzenia oraz udowodnić, że projekt jest wykonalny technicznie i pozwoli na osiągnięcie korzystnego efektu ekologicznego. Dodatkowo trzeba uzasadnić dlaczego w inwestycji przyjęto dane rozwiązanie, w oparciu o analizę różnych opcji. Kryterium selekcji, decydującym o miejscu projektu na liście rankingowej, jest jego efektywność kosztowa.