Realizacja zysków na parach złotowych. Złoty uzależniony od czynników globalnych i sentymentu do rynków rozwijających. Warto śledzić wystąpienia członków Fed. Kontynuacja trendu spadkowego na GBP/PLN.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.08-26.09.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2550 3,9090 3,7750 4,8900
Maksimum 4,3800 4,0075 3,9270 5,2100

 

EUR/PLN – analiza od 10 sierpnia do 26 września

eur

Kurs po pokonaniu ważnego wsparcia w postaci wrześniowego minimum dotarł do poziomu 4,27. Od tego momentu kurs jednak zawrócił i doszło do korekty ostatniego ruchu umacniającego naszą walutę. Póki co jednak EUR/PLN pozostaje w wyrysowanym kanale spadkowym. Korekta może być pokłosiem realizacji zysków przez inwestorów, w końcu rodzima waluta zyskała ponad 7 groszy. Druga sprawa, która wpłynęła na ruch korekcyjny, to z pewnością temat wyborów prezydenckich w USA, szczególnie w obliczu pierwszej debaty kandydatów. Póki co szanse są wyrównane, ale zwycięstwo Donalda Trumpa będzie lekkim szokiem dla rynków, co przyniesie przecenę ryzykownych aktywów. Wydaje się, że rynki zabrały się za wycenę strachu przed tym wydarzeniem. Ważnym oporem dla dalszego ruchu w górę będzie poziom 4,30, a dalej górne ograniczenie kanału przy 4,3150. W dłuższym terminie polska waluta może dalej tracić na wartości, szczególnie jeśli wrócą obawy o wzrost gospodarczy i budżet.

CHF/PLN – analiza od 30 sierpnia do 26 września

chf

Na wykresie CHF/PLN mamy do czynienia cały czas z średnioterminowym trendem spadkowym. Niemniej jednak po dość dynamicznym ruchu w dół i ustanowieniu najniższego poziomu od połowy sierpnia kurs zawrócił. Tak jak pisaliśmy w poprzednim komentarzu, droga do tego poziomu (3,91) technicznie była otwarta i też kurs się tak zachował. Od tego momentu, podobnie jak na EUR/PLN, kurs wszedł w fazę korekty. Możliwe, że inwestorzy szukają już bezpiecznych przystani przed czynnikiem ryzyka jakim są wybory w USA, szczególnie jeśli dzisiejsza debata da zwycięstwo Donaldowi Trumpowi to wyprzedaż aktywów krajów wschodzących stanie się faktem. Oporem w przypadku dalszego ruchu w górę będzie linia trendu spadkowego na poziomie 3,9610.

USD/PLN – analiza od 15 sierpnia do 26 września

usd

USD/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego. Po decyzji Fed i pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie złotówka dość sporo się umocniła. Była to konsekwencja ruchu wzrostowego na EUR/USD. Kurs dotarł do najniższych poziomów we wrześniu w okolice 3,80. Od tego momentu kurs wszedł w fazę korekty. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych par walutowych kluczowa dla dalszych ruchów będzie dzisiejsza debata prezydencka w USA. Ale warto również śledzić szereg wystąpień przedstawicieli Fed, które mogą rzucić sporo światła na ostatnią decyzję. Jeśli szansa na podwyżkę w grudniu będzie rosnąć to przełoży się to na spadki na głównej parze walutowej świata. Co za tym idzie na USD/PLN zobaczymy kontynuację ruchu w górę. Oporem będzie poziom 3,8450, czyli górne ograniczenie kanału spadkowego.

GBP/PLN – analiza od 15 sierpnia do 26 września

gbp

Po osiągnięciu poziomu 5,21 kurs zawrócił i ruszył na południe. Sytuacja kompletnie się odwróciła w kilka dni. Kurs spadł do poziomu 5,01, i to w sytuacji, gdy wydawało się, że pokazywane kolejne dobre dane pokazują mało złe konsekwencje Brexitu. Pozytywną sytuację popsuły najpierw dane o inflacji, które były gorsze od prognoz. Swoją cegiełkę dołożył też Bank Anglii, nie zmieniając co prawda obecnej polityki monetarnej, ale zostawiając sobie pole do takich działań w przyszłości. Efektem była wyprzedaż funta na rynkach światowych. Wydawało się, że silne wsparcie w postaci 5,00 wytrzyma i kurs odreaguje. Tak się nie stało, a GBP/PLN ruszył dalej na południe. W rezultacie jesteśmy na poziomach 4,95. Dalsza aprecjacja polskiej waluty jest raczej wątpliwa, biorąc pod uwagę wspomniane powyżej czynniki ryzyka. Niemniej jednak sytuacja na funcie po Brexicie jest bardzo dynamiczna a kolejne dane mogą wprowadzić sporo zamieszania. W przypadku korekty oporem będzie psychologiczna wartość 5,00, wsparciem natomiast będzie ostatnie minimum, czyli 4,89.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl