Wykorzystanie korelacji na dolarze kanadyjskim

sprawdz-pozycje-funduszy-lewarowanych-na-dolarze-australijskim.jpg

Dolar kanadyjski – waluta, która uzależniona jest od surowców. Tak samo jak w przypadku dolara australijskiego czy też nowozelandzkiego CAD uzależniony jest od notowań surowców, ponieważ jest na nich oparty eksport.

Zanim jednak stwierdzimy, który surowiec warto obserwować spójrzmy na główne produkty eksportowe Kanady.

Główne produkty eksportowe Kanady, dane z 2016 roku

Główne produkty eksportowe Kanady, dane z 2016 roku

Źródło: atlas.media.mit.edu

Według danych na 2016 rok
eksport Kanady oparty jest głównie na transporcie (motoryzacja) oraz produktach mineralnych (np. ropa naftowa). Kolejnym segmentem są maszyny, następnie metale przemysłowe. Grupę surowców możemy poszerzyć także o metale szlachetne, które stanowią 4.5 procenta eksportu Kanady.

Jaki wniosek? 30 procent eksportu Kanady zależy od wzrostu gospodarczego (motoryzacja oraz maszyny). Następną główną odnogą eksportu są surowce mineralne oraz metale przemysłowe i szlachetne, które odpowiadają za 29.6 procent eksportu.

Z tego powodu w trakcie kryzysów gospodarczych waluta Kanady charakteryzuje się dużą zmiennością. Podczas recesji popyt na nowe samochody oraz maszyny spada, tak samo jak na surowce.

Dane na temat zamówień na dobra trwałe otrzymujemy zawsze z opóźnieniem. Z tego powodu lepiej jest obserwować rynek surowców i na tej podstawie wysuwać wnioski o przyszły kierunku dolara kanadyjskiego. Sprawdźmy, jak wygląda długoterminowa korelacja ropy naftowej z dolarem kanadyjskim oraz pozostałymi surowcami.

Dolar Kanadyjski – korelacje

Na samym początku warto zwrócić na szeroki indeks surowców, który reprezentowany jest przez indeks CRY.
Korelacja indeksu z notowaniami CADUSD (kolor biały) jest na bardzo wysokim poziomie, globalna bessa na rynku surowców przełożyła się na bessę na dolarze kanadyjskim.

cadusd korelacje

Jednak warto pamiętać, iż w indeksie CRY największą
wagę stanowi ropa naftowa, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tylko korelacji ropy naftowej oraz CADUSD. Później przejdziemy do zbadania siły korelacji.

usdcad wti kor

Powyżej zobrazowano korelację pary walutowej CADUSD na tle ropy naftowej (linia pomarańczowa). Jak widać korelacja zmierza do poziomu 1, jednak na rynku były momenty, w którym ropa naftowa rosła a dolar kanadyjski został wyprzedany.

Korelacja – siła korelacji i uzasadnienie

W dzisiejszym świecie mamy do czynienia z globalnym rynkiem finansowym. Aby korelacja była ważna potrzebujemy uzasadnienia ekonomicznego. W przypadku ropy naftowej oraz dolara kanadyjskiego mamy, ponieważ „czarne złoto” stanowi spory odsetek eksportu Kanady. Wyprzedaż na rynku ropy naftowej przekłada się na mniejszy dochód kanadyjskich firm, a to na spadek cen akcji, cięcia wynagrodzeń pracowników. Idąc dalej mniejsze wynagrodzenia oznaczają także mniejszą konsumpcję oraz niższy wzrost gospodarczy. Jak widać zależność jest bardzo spora.

mapa korelacji

Powyżej została przedstawiona mapa korelacji z dodatku Supreme Edition pomiędzy USDCAD a ropą naftową WTI oraz złotem. Czerwony kolor oznacza silną korelację, natomiast znak przed liczbą korelację ujemną lub też dodatnią.

W przypadku USDCAD oraz WTI 1000 dniowa korelacja wynosi -90. Oznacza to, że obydwa instrumenty przez 90 procent czasu poruszają się w przeciwnym kierunku. Natomiast korelacja USDCAD oraz złota znalazła się na poziomie -31.

Podsumowanie

Korelacje możemy wykorzystać do ograniczenia ryzyka na rynku ale także do potwierdzenia obecnego trendu na walucie surowcowej. Dla przykładu widząc trend spadkowy na USDCAD możemy sprawdzić co się dzieje na notowaniach ropy naftowej. Jeżeli znajdują się w trendzie wzrostowym, to otrzymujemy potwierdzenie trendu spadkowego na parze walutowej USDCAD.