Wynajem nieruchomości krótkoterminowy vs długoterminowy

0

Na światowych rynkach nieruchomości coraz większą popularność zdobywa wynajem krótkoterminowy. Jest to alternatywa dla jego długoterminowego odpowiednika, który obecnie jest preferowany przez polskich inwestorów. Skąd zatem te różnice? Czy wynajem krótkoterminowy ma szansę zdominować rodzimy rynek nieruchomości?

Najnowsze statystyki Eurostatu pokazują, że obecnie zaledwie 16,5 proc. Polaków mieszka w wynajmowanych lokalach, przy średnio 40 proc. w innych europejskich krajach, m.in. w Niemczech, Austrii. Dodatkowo, gdy skonfrontujemy to z pozostałymi danymi, które mówią, że aż 43,5 proc.[1] ludzi w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami, a na jednego Polaka przypada średnio 1,1 pokoju (średnia dla Unii Europejskiej to aż 1,6) to można wywnioskować, że rodzimy rynek nieruchomości wciąż znacząco różni się od tego z Europy Zachodniej.

–  Nie ma wątpliwości, że polski rynek nieruchomości nie jest jeszcze tak rozwinięty jak na Zachodzie, co jest dobrą informacją dla deweloperów oraz inwestorów. Szczególnie ci drudzy powinni zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła rynek. Kupno mieszkania w celu ulokowania oszczędności to nadal jeden z najlepszych pomysłów na lokatę kapitału. Możliwość zysku oraz przede wszystkim posiadania aktywa trwałego, które nie straci szybko na wartości, to obecnie największe plusy tego typu inwestycji – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.  – Dochodzi jeszcze jednak pytanie o to, który rodzaj wynajmu będzie dla nas korzystniejszy – dodaje Agata Stradomska z RE/MAX Polska.

Dla kogo wynajem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy jest określany w dniach oraz tygodniach. W Polsce zyskuje na popularności szczególnie w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych. Jest to alternatywa dla osób, które spędzają poza domem kilka-kilkanaście dni w związku z pracą czy wypoczynkiem. Zamiast wynajmować pokój w hotelu lub pensjonacie, można wybrać nowocześnie urządzony lokal w bloku mieszkalnym, apartamentowcu lub kamienicy. Jednak najważniejszą cechą tej inwestycji jest to, że może zapewnić dużo większy przychód niż standardowe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że zwielokrotnienie zysków wiąże się w dużej mierze z włożoną pracą. O ile w podczas najmu długoterminowego praca inwestora jest minimalna, zmienia się w rozwiązaniu krótkoterminowym. Wynajmujący musi dbać o prowadzenie kalendarza rezerwacji, sprzątanie, wydawanie i odbiór kluczy oraz wszelkie działania marketingowe. Inwestor może zdecydować się na zlecenie tych działań wyspecjalizowanym firmom, lecz wtedy jego dochód zmaleje o ok. 20-40 proc. Należy pamiętać, że w tym przypadku przygotowanie mieszkania pochłonie dużo więcej czasu i kosztów, ponieważ jego standard powinien być znacznie wyższy. Inwestor musi przygotować się również na to, że obłożenie mieszkania będzie wynosiło ok. 40-60 proc. roku. Jednakże ceny mieszkań pokazują, że włożona praca przynosi wymierne efekty w postaci przychodów. Według danych booking.com, w Warszawie, ceny za dobę w małym 2-osobowym apartamencie zaczynają się od ok. 150 zł (średnio ok. 300 zł), a większe lokale 3-/4-osobowe kosztują od 250 zł do nawet 800 zł.

Czytaj również:  Jesienne wydatki Polaków

Długie i stabilne przychody