W dzisiejszych czasach pożyczkę otrzymać można łatwo i szybko. Wszystko da się załatwić w kilkanaście minut online i to bez wychodzenia z domu. Mimo tego istnieje klika powodów, przez które wniosek pożyczkowy może zostać odrzucony.

Dlaczego pożyczkę można otrzymać znacznie łatwiej niż kredyt?

Otrzymanie kredytu bankowego to nie lada wyzwanie. Złożenie wniosku kredytowego to żmudny i czasochłonny proces, w czasie którego trzeba załatwić wiele formalności. Po złożeniu wniosku istnieje zaś wiele powodów, przez które może on zostać odrzucony. Banki rygorystycznie oceniają historię oraz zdolność kredytową klienta, a najmniejszy błąd we wniosku powoduje jego odrzucenie.

Pożyczkę od instytucji pozabankowej uzyskać można znacznie łatwiej i szybciej. W zdecydowanej większości przypadków wszystkie kwestie formalne można załatwić w kilka chwil online, a decyzja dotycząca akceptacji wniosku także jest błyskawiczna. Co więcej, instytucje pożyczkowe mogą zaakceptować wnioski od osób, które mają problemy finansowe lub też widnieją w katalogach dłużników. Banki praktycznie zawsze zaś odrzucają wnioski od takich klientów.

Jednakże także instytucje pożyczkowe badają ryzyko związane z brakiem spłaty pożyczki i mogą odrzucać wnioski klientów, z kilku powodów.

Brak wystarczających dochodów

Podobnie jak banki, także i instytucje pożyczkowe badają wysokość i regularność dochodów klientów. Na tej podstawie zaś szacują, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zadłużenie. Chociaż instytucje pożyczkowe stosują dużo bardziej liberalną politykę od banków i często nie wymagają np. zaświadczenia o dochodach to i tak zdarza się, że odrzucają wnioski Klientów z powodu braku odpowiednio wysokiej zdolności pożyczkowej.

Widnienie w katalogach dłużników

Także i w tym przypadku instytucje pożyczkowe stosują znacznie mniej rygorystyczne warunki od banków. Pożyczkodawcy sprawdzają katalogi dłużników w ograniczonej ilości np. tylko w KRD, a już nie w BIK, niektóre idą jeszcze dalej i nie sprawdzają ani w BIK ani w KRD. Jednak negatywny wpis w wybranym katalogu dłużników może być przyczyną odrzucenia wniosków pożyczkowych.

Ubieganie się o więcej niż jedną pożyczkę

W przypadku większości instytucji pożyczkowych można mieć zaciągniętą tylko jedną pożyczkę w tym samym czasie. Dopiero zaś po jej spłacie można się skutecznie ubiegać o kolejną pożyczkę.

Błędy we wniosku pożyczkowym

Wypełnienie wniosku pożyczkowego jest znacznie prostsze niż wniosku o kredyt. W konsekwencji popełnienie błędu jest znacznie mniej prawdopodobne, jednak także się czasami zdarza. Jeżeli jest to zwykła literówka, to można ją natychmiast skorygować i złożyć wniosek jeszcze raz.

Gorzej, jeżeli błąd we wniosku jest celowy pod postacią np. przedstawienia zawyżonych dochodów . Instytucje pożyczkowe weryfikują mniej danych od banków, więc przynajmniej teoretycznie weryfikacja ich prawdziwości może być mniej skuteczne. W praktyce jednak instytucje pożyczkowe potrafią bardzo skutecznie sprawdzić, czy klient podaje prawdziwe informacje. Kłamstwo we wniosku jest więc nie tylko naganne pod względem moralnym, ale stanie na drodze do uzyskania pożyczki.

Podsumowując, instytucje pożyczkowe weryfikują wnioski pod podobnym kątem, co banki. Jednakże stosują dużo bardziej liberalną politykę i częściej akceptują wnioski pożyczkowe niż banki wnioski kredytowe. W dodatku ubieganie się o pożyczkę jest proste i szybkie, a poziom oprocentowania często bardzo atrakcyjny. Ubiegając się o pożyczkę, warto skorzystać z innowacyjnej porównywarki Matchbanker.